Geleneksel sporumuz yağlı güreş temel teknik oyunları ile Türkiye'deki serbest temel teknik oyunlarının karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 81327
  2. Yazar: UFUK DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKİ KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Yağlı ve Serbest güreş tekniklerinin karşılaştırmalı analizini tezime konu olarak almamın amacı, yapılan bir tekniğin her iki güreş sitilinde de yapılış amacının aynı olması, yapılış şeklininde birbirlerine çok benzemesine rarne^, çok önemli uygulanış farklılıklarının olmasıdır. Bu farklılıklarının nedeni ise tezimde geniş alarak bahsetim.“Güreşin yapıldığı yerlerin, kullanıldığı malzemelerin farklılığı ile her iki güreşin farklı kurallarının olmasıdır.”Tezin herkes tarafından kolaylıkla anlaşıla bilmesi için sporun ve güreşin ne olduğundan başlayarak tekniklerin farklılık göstermesine neden olan konulan ayrıntılı olarak anlattım her iki güreş sitili hakkıda geniş bilgi vererek tezimin konusu olan temel tekniklerin karşılaştırmalı analizini yaptım. Her iki güreş sitilide doğaçlama olarak yüzlerce teknik uygulanabileceği gibi her iki sitilinde kendine has teknikleri vardır ki bu tekniklerin sadece kendi sitillerinde uygulanabilmesine ramen esas olan ve her iki sitilde de çoğunlukla kullanılan onlarca temel teknikleri, onüç temel teknik altında toplayarak yağlı güreşte ve minder güreşinde yapılış şekillerini anlatarak arasındaki farkı bulmaya çalışırken, temel tekniklerin karşılaştırmalı analizini yaptım. IXKonu alınan on üç temel teknik sırasıyla 1) Elense 2) Boyunduruk 3) Tek dalma 4)Çift;dalma 5) Tırpan 6) Tek ve Çift Çapraza girme 7) Kol bastı 8) Kazkanadı 9) Kile 10) Sarma 1 1) Sarma kile 12) Künde 13)Terspaça
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of my thesis is to show the different sides of oily and free wrestling techniques in comparison anlysises. Techniques in free and oily wrestling are similiar each others. Using an technique different. I gave a lot of explanations about the reasans of differences in my thesis. These differences in my thesis. These differences come from that the places where the wrestling in performed, the equipments. Which are used that's why the rutes are different although they look like each others. 1 tried to explain the techniques wich show differences in free and oily wrestling to be understood easily I started my thesis what sport and wrestling were. I explained these two wrestling rtyles giving large explanations about their performing in comparison and analaysises. In bath wrestling styles there can be used hundreus of techniques and also the two wrestling styles have special techniques which only can be used their own styles. But also there are tens of technique rules can be used bath wrestling styles. I put these basic techniques in thirteen topics. I explained the styles in oily and free wrestling trying to show the differences between these wrestlings, doing comparison analaysises. XIThe thirteen main-technics are. 1. Elense 2. head drag 3. foot sweep from 4. For, double, leg, tackle 5. Leg tockle 6. Leg takedown 7. Turn - out 8. Ley ride 9. Cratch 10. Leg - hook 11. half nelson 12. Leg - hook with half - nelson 13. Kazkanadı xn