Evcil hayvanlarda giyim tasarımlarında markalaşma
Branding in pet clothing design
  1. Tez No: 921031
  2. Yazar: BERNA KOCABAŞ ALTINTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER NURGÜL BEGİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Tarih boyunca, insanlar farklı coğrafya ve kültürlerde hayvanlarla birlikte yaşamışlardır. Evcil hayvanların tarih boyunca insan hayatında işlevsel bir rol üstlenerek, sosyal ve kültürel hayatın önemli bir parçası haline gelmiştir. Çağların ötesinde, insanların inanç ve yaşam biçimlerinde hayvanlar mistik anlamlar içermiş kimi zaman yüceltilip kutsiyet atfedilirken, kimi zaman da alt tabakada kötülük atfedilmiştir. Geleneksel yapıyı oluşturan kültür olgusu içerinde kendine gerek sembolik gerek ise bireysel olarak insan hayatında yer bulmuştur. Günümüzde evcil hayvanlar, sahiplerinin yaşam tarzlarını gösteren birer statü sembolü olarak görülmektedir ve bu doğrultuda, evcil hayvanlar için giyim tasarımları alanında markalaşma hem estetik hem de fonksiyonel açıdan önem içermektedir. Evcil hayvan giyim ve aksesuar sektörü, büyük bir ekonomik değere sahiptir. Evcil hayvan sahipleri, hayvanların sağlığı ve konforu için önemli miktarda bütçe ayırırlar. Bu durum, evcil hayvan ürünleri pazarının kalıcı olmasını sağlamakta ve yeni iş fırsatları sunmaktadır. Ayrıca, evcil hayvanların toplumdaki yerinin ve öneminin artması, hayvan hakları ve refahı konularına olan ilgiyi de beraberinde getirmektedir. Hayvanlara yönelik kötü muameleye karşı yasalar ve düzenlemeler giderek daha katı hale gelmekte, bu da evcil hayvan sahiplerinin sorumluluklarını artırmaktadır. Bu gelişmeler, evcil hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmenin yanı sıra, toplumsal bilincin de yükselmesine katkıda bulunmaktadır. Hayvanların, insan yaşamındaki önemi, evcil hayvan sahiplerinin duygusal bağlılıklarını güçlendirmekte ve onların konforu için daha fazla çaba sarf etmelerine yol açmaktadır. Bu bağlamda, evcil hayvan giyim ve aksesuar sektörünün büyümesi sadece ekonomik bir olgu değil, aynı zamanda sosyal bir dönüşümün de göstergesidir. Bu tezin başlıca konusu, insan yaşamında evcil hayvanın konumunu belirlemek ve evcil hayvanların ihtiyaçları doğrultusunda tüketim sağlayan bireylere yönelik marka çalışması sunmaktır. Çalışmada yazılı kaynaklar, sanal kaynakça ve görüşme formları taranmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history, humans have coexisted with animals across various geographies and cultures. Domestic animals have played a functional role in human life, becoming an integral part of social and cultural life throughout history. Across the ages, animals have held mystical meanings in people's beliefs and ways of life; they have sometimes been revered and sanctified, while at other times, they have been associated with evil in the lower strata. Within the cultural phenomenon that shapes traditional structures, animals have found their place in human life, both symbolically and individually. In modern times, pets are often seen as status symbols that reflect their owners' lifestyles, leading to the branding of pet apparel in a manner that holds both aesthetic and functional importance. The pet clothing and accessories industry holds significant economic value. Pet owners spend substantial amounts of money on their pets' health and comfort. These expenditures ensure the sustainability of the pet products market and offer new business opportunities. Moreover, the increasing societal importance of pets has brought about heightened interest in animal rights and welfare. Laws and regulations against the mistreatment of animals are becoming increasingly stringent, thereby increasing the responsibilities of pet owners. These developments not only improve the living conditions of pets but also contribute to raising social consciousness. The important place and significance of animals in human life strengthen the emotional bond between pet owners and their pets, leading them to make greater efforts for their comfort. In this context, the growth of the pet clothing and accessories industry is not merely an economic phenomenon but also an indicator of social transformation. The main topic of this thesis is to determine the position of pets in human life and to present a branding study aimed at individuals who provide consumption based on the needs of pets. In this study, written sources, virtual references, and interview forms were reviewed.