العملات الرقمية المشفرة تكييفها الفقهي والأحكام الشرعية المتعلقة بها الريبل أنموذجاً
Ripple model olarak kripto para birimleri, bunlarin fikhi uyarlanmasi ve bunlarla i̇lgili şeriat hükümleri
  1. Tez No: 921030
  2. Yazar: ZOHBY ALZOHBY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD GHAITH MAHAINI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın konusu genelde kripto para birimleri, özelde“Ripple”dir. Araştırmanın problematiği, kripto para birimi olgusunun var olduğu ve her gün kripto paralarla milyarlarca dolarla işlem yapıldığı gerçekliğinden yola çıkılarak, bu para biriminin fıkhî nitelik ve dinî hüküm açısından değerlendirilebilmesi için yapı ve özelliklerini araştırma gerekliliğidir. Kripto paralardan Ripple'nin fıkhî boyutuna ulaşmak için, kripto paralarla ilgili olan araştırma ve görüşler incelenmiş, başta“Ripple”olmak üzere kripto para olgusu betimlenmiş ve bu paralarla ilgili olan konular analiz edilmiştir. Araştırmada nitel, tümevarımsal ve analitik yöntem takip edilmiştir. Araştırmada, ilk olarak kripto para birimleri hakkında genel bir bilgi verilmiş daha sonra da kripto para birimlerinden“Ripple”özel olarak irdelenmiştir. Araştırmanın sonunda Ripple'nin nakit işlevi görmediği için para özellliği taşımadığı, ayrıca Ripple ağı ile Ripple para birimi arasında bir ayrım yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. Nitekim Ripple ağı, alım satım işlemlerini yürütmek için bir araç olarak kullanılan elektronik bir program olup İslâma göre mübah kabul edilmektedir. Ripple para birimi ise, edinilebilen, alınıp satılabilen ve ticareti yapılabilen elektronik bir emtiadır. İslam hukukunda esas ve mahiyet bakımından Ripple para biriminin haram olduğuna dair bir delil yoktur. Ripple'nin platformlarda alım satım işlemlerine gelince, işlemin Blockchain'de kayıtlı olması şartıyla anlık alım satım câizken Ripple'nin üzerinde spekülasyon yapılması câiz değildir. Araştırmada ayrıca Ripple'nin zekatının zorunlu olduğu, Ripple'yi borç vermenin câiz olduğu, Ripple'nin emtia olarak değerlendirildiği için onda fâiz tahakkuk etmeyeceği ve Ripple ile mudârabe (emek sermaye ortaklığı) yapılamayacağı, yine Ripple bir nakit para hüviyetine kavuşamadığı için başka bir kripto varlıkla takasında faiz tahakkuk etmeyeceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research focuses on encrypted digital currencies, especially Ripple. The difficulty that the research carries at the core is that this money is available, and billions of dollars are put into circulation with this money every day. This makes it inevitable to investigate the nature and characteristics of this money. In the process of achieving the objectives of the research, the researcher has based the method of qualification, examination, and analysis. By doing this, the researcher has carefully examined the research and words (the words that have been said about the topic), the definition of the reality of virtual money, especially Ripple, and the analysis of issues related to the topic. The research starts with the presentation of encrypted digital coins in general, and then mentions about the concept of Ripple money in a special sense. The researcher concluded that the qualities of money are not compatible with Ripple, because it is not able to perform the functions of money. In the same way, the difference between the“Ripple network”and the“Ripple money”should also be observed.“Ripple network”is an electronic program that is used as a tool or an occasion for the execution of transactions. This is one of the permissible considerations.“Ripple money”, on the other hand, is an electronic commodity that can be obtained, sold, and bought, and traded with itself. There is nothing in the Sharia that can be considered as haram from the point of view of its origin and nature. As for its being put into circulation on various platforms, it is permissible to put it into circulation immediately without waiting for future price changes, provided that the transaction is recorded on the Blockchain. It is not permissible to speculate on it. Again, the research concludes that zakat is obligatory in Ripple, and it is permissible to give it as a loan. Since it is not realized (i.e., because the root cause does not occur), riba (interest) will not be valid. In the same way, since it is a commercial commodity, the consumption (i.e., the exchange of money for money) is not valid.