Dr. Hasan Basri Öngel'in hayatı ve halk oyunları çalışmalarındaki yeri
Dr. Hasan Basri Öngel's life and his place in folk dance studies
- Tez No: 921032
- Danışmanlar: PROF. DR. AKTAN MÜGE ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Türk halk oyunları, kültürel mirasımızın önemli bir parçası olarak hem Türkiye'de hem de dünya çapında ilgi gören bir alanı oluşturur. Bu tez, Türk halk oyunlarının geçmiş dönemlerdeki evrim sürecinin, geniş bir alana yayılmasından, enstrüman çalmanın halk oyunlarında yaygınlaşmasına ve kurumsallaşmasına olan etkilerini detaylı bir şekilde incelemektedir. Bu süreçte belirgin bir rol oynayan Dr. Hasan Basri Öngel'in halk oyunlarıyla ilişkisi, hayatının çeşitli yönleriyle kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma, Öngel'in halk oyunları hayatından, öğrenim hayatına, siyasi ve aile hayatından günlük yaşamına ve akademik serüvenine kadar pek çok yönünü inceler. Çalışmada, nitel bir araştırmayla, veri toplama yöntemi olarak derleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu yöntem, araştırmanın kapsamı doğrultusunda, hayatını aktarmak istediğimiz Öngel Hocanın arkadaşları, ailesi ve yakın çevresiyle gerçekleştirilmiştir. Derleme yöntemi, bu bağlamda Öngel Hocanın yaşamını ve etkileşimlerini daha derinlemesine anlamak ve yorumlamak için kullanılmıştır. Bu kapsamda, Öngel'in ailesi, arkadaşları, sporcuları ve üniversitedeki öğrencileriyle yapılan görüşmeler, onun yaşamına ve etkilerine ışık tutmuştur. Çalışma, Türk halk oyunlarının tarihine ve kültürel önemine derinlemesine bir katkı sağlayan Hasan Basri Öngel'i açıklamayı hedeflemektedir. Özellikle, Dr. Hasan Basri Öngel'in halk oyunları alanındaki etkileri ve kişisel katkıları, bu kültürel mirasın gelecek nesillere aktarılması ve korunması açısından önemli bir vaka çalışması olarak değerlendirilmektedir. Tez hem akademik çevrelerde hem de halk oyunları pratiğinde bu alanda daha derin bir anlayışın geliştirilmesine katkı sağlayacak önemli bir kaynak olmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish folk dances are an essential part of our cultural heritage, drawing interest in Turkey and throughout the world. This thesis is dedicated to examining the process of evolution that Turkish folk dances have undergone through past periods, from their wide diffusion to the increase in musical accompaniment and institutionalization of folk dancing. The relation of Dr. Hasan Basri Öngel, who played an important role in this process, to folk dances is dealt with in all aspects of his life. In this context, almost every aspect of the life of Öngel has been covered, including his contribution to folk dances, educational life, political and family life, daily life, and academic life. In this study, the compilation method was chosen as one of the ways of qualitative research and data collection. This has been put into practice by falling within the scope of this research by interviewing Professor Öngel's friends, family, and close associates. The compilation methodology was adopted for the purposes of a deeper insight into the life and relation that Öngel had with others. In this respect, interviews carried out with Öngel's family and friends, sportsmen, university students shed light on his life and influence. The objective of the present study is to enlighten the life of Hasan Basri Öngel, an important factor in the history of Turkish folk dances and their cultural significance. More specifically, the influences and personal contributions of Dr. Hasan Basri Öngel in the area of folk dances are a significant case study for the safeguarding and transmission of this cultural heritage to upcoming generations. The purpose of this thesis is to present itself as a necessary tool for a better understanding of this area, both within academic circles and in the practice of folk dances.