Burdur Gölü çevresindeki kırsal yerleşim alanlarından kuyucak köyünün konutlarının mekânsal analizi
Spatial analysis of the houses of kuyucak village, a rural settlement around Burdur Lake
  1. Tez No: 921072
  2. Yazar: TUĞBA BALKIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERNA GÜÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Günümüzde çevresel ve kültürel özelliklerden yoksun tek tip konutların varlığı, çalışmaların odağını kırsal yerleşim alanlarına yönlendirmiştir. Kırsal yerleşimler, toplumların kültürel özellikleriyle ve çevresiyle şekillenmiş mimari bir değere sahiptir. Dolayısıyla kırsal yerleşim alanlarındaki konutlar, nesilden nesile aktarılan kültürün taşıyıcısı ve çevre-insan etkileşiminin önemli bir unsurudur. Ancak kırdan kente artan göç sayısı, kırsal yerleşimlerdeki değerin yitirilmesine neden olmaktadır. Kültürel sürdürülebilirliğin sağlanması için kırsal konutlar keşfedilmeyi bekleyen anlamlar barındırmaktadır. Çalışmada, Kuyucak köyünün kültür unsurlarının mekânı nasıl biçimlendirdiğini ortaya çıkarmak ve köyde yerel bir dilin varlığını sorgulayarak bu dili geleceğe aktarmak amaçlanmıştır. Amaç doğrultusunda morfolojik bir analiz yöntemi olan, mekânın sosyal mantığını inceleyen mekân dizim yöntemi ve geçirgenlik grafikleri (justified permeability graph) kullanılmıştır. Mekân dizim yönteminde görsel bütünleşme (visual integration analysis) ve bağlantılılık (connectivity analysis) analizleri yapılmıştır. Bu yöntem, mekânsal ilişkilerin sayısal verilerle ve grafiklerle ifade edilmesini sağlarken plan kurgusundaki görsel ilişkileri açığa çıkararak kültür bağlamında sosyal etkileşimin değerlendirilmesine olanak tanır. Bu doğrultuda Kuyucak köyünde 17 adet konut analiz edilmiş ve köyde kültür-mekân tartışması yapılmıştır. Sonuç olarak Kuyucak köyündeki konutlar üzerinden yapılan bu tez çalışmasında kültür unsurlarının kırsal konut biçimlenmesinde önemli etkenler olduğu görülmüştür. Mekânsal analiz sonuçlarında Kuyucak'taki kültürel örüntü ortaya çıkarılmış ve özgün mimari değerin sürdürülebilirliği için öneriler de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, the existence of uniform dwellings devoid of environmental and cultural features has shifted the focus of studies to rural settlements. Rural settlements have an architectural value shaped by the cultural characteristics of societies and their environment. Therefore, dwellings in rural settlements are the carrier of the culture passed down from generation to generation and an important element of environment-human interaction. However, the increasing migration from rural to urban areas has led to a loss of value in rural settlements. To ensure cultural sustainability, the meanings embedded in rural dwellings await discovery. The study aims to reveal how the cultural elements of Kuyucak village shape the space and to transfer this language to the future by questioning the existence of a local language in the village. For this purpose, the space syntax method, which is a morphological analysis method that examines the social logic of space, and justified permeability graph were used. Visual integration analysis and connectivity analysis were performed in the space syntax method. This method allows spatial relations to be expressed with numerical data and graphs, while revealing the visual relationships in the plan organization, allowing the evaluation of social interaction in the context of culture. In this direction, 17 houses in Kuyucak village were analyzed and a culture-space discussion was held in the village. As a result, this thesis study on the houses in Kuyucak village demonstrates that cultural elements are important factors in the shaping of rural housing. The results of the spatial analysis revealed the cultural pattern in Kuyucak, and suggestions were made for the sustainability of its original architectural value.