Ambalaj yüzeylerindeki imgelerle içerisindeki ürünün tüketiciyi yanıltma problemlerine ilişkin alan araştırması
Field research on the problems of misleading the consumers by the images on packaging surfaces and the product they inside
- Tez No: 921073
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT MERCİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bileşik Sanatlar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Erken insanlık dönemlerindeki atalarımız toprağı işlemiş, alet yapmayı ve kullanmayı öğrenmiş, ihtiyaçlarını karşılayabilecek derecede de ambalaj kullanmışlardır. Eski dönemlerdeki ambalajlar, sadece içinde sakladığı ürünü korumak maksadıyla kullanılmıştır. Bu ambalajlar hasır sepetler, deriler, amforalar ve seramik kaplardan oluşmakta idi. İnsanoğlunun evrimi ile ambalajın evrimi arasında bir paralellik söz konusudur. Ambalajın temel işlevi ürünü korumak olsa da tüketicinin dikkatini çekmek ana görevidir. Günümüzde market raflarında birbirine benzeyen pek çok ambalaj tasarımı mevcuttur. Ambalajın, tüketici dikkatini çekip alma isteği uyandırabilmesi için her açıdan çekici, güzel ve diğerlerinden farklı özgün bir tasarıma sahip olması gerekmektedir. Geçmişten günümüze değişen hedef kitlenin istek ve ihtiyaçları doğrultusunda teknolojinin de getirdiği yenilikler karşısında ambalaj tasarımlarında değişimler yaşanmıştır. Bir ambalaj tasarlanırken rakipleri ve toplumu unutmadan hedef kitle için olumlu ve olumsuz yönlerinin farkında olarak bir tasarım oluşturulmalıdır. Tüketiciyi yanıltan ve abartılı anlatımlardan kaynaklı olarak doğru bilgilendirmeme, tüketicinin duygularıyla oynama gibi imgesel sorunlar tüketiciyi olumsuz etkilemektedir. Bu sorunlara çözüm olarak, ürün ile görsellerin birbirlerine zıt düşmeyecek şekilde tüketiciye sunulması ve aynı zamanda da reklam yasalarına uygun tasarımların yapılması tüketici için önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Our ancestors in the early human period cultivated the land, learned to make and use tools, and used packaging to meet their needs. Packaging in ancient times was used only to protect the product stored inside. These packages consisted of wicker baskets, leathers, amphorae and ceramic vessels. There is a parallel between the evolution of human beings and the evolution of packaging. Although the main function of packaging is to protect the product, its main task is to attract the attention of the consumer. Today, there are many similar packaging designs on market shelves. In order for the packaging to attract the attention of the consumer, it must be attractive, beautiful and have an original design that is different from others. There have been changes in packaging designs in response to the innovations brought by technology in line with the demands and needs of the target audience, which has changed from past to present. When designing a packaging, a design should be created by being aware of the positive and negative aspects for the target audience, without forgetting the competitors and society. Imaginative problems such as not providing accurate information to the consumer due to misleading and exaggerated expressions, and playing with the consumer's emotions negatively affect the consumer. As a solution to these problems, it is important for the consumer to present the product and visuals to the consumer in a way that they do not conflict with each other and at the same time to make designs that comply with advertising laws.