Petrol-gaz sistemlerinde minimum karışabilirlik basıncının çeşitli kimyasallar kullanılarak düşürülmesi ve bir çip-üstü-lab sistemde incelenmesi
Reduction of the minimum miscibility pressure of crude oil-gas systems using various chemicals and its analysis on a lab-on-chip system
  1. Tez No: 921075
  2. Yazar: ARTUĞ TÜRKMENOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELİS ÖNEL KAYRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gaz enjeksiyonu uygulamaları, rezervuardan petrol kurtarımını arttırmak amacıyla kullanılan yaygın yöntemlerdendir. Bu uygulamada, minimum karışabilirlik basıncının (MMP) üzerine çıkıldığında karışabilir gaz (CO2, doğal gaz vb.) enjeksiyonu gerçekleşmekte ve kurtarım oranları ciddi miktarda artmaktadır. Petrol yoğunluğunun ve rezervuar sıcaklığının yüksek olması gibi sebeplerle yüksek MMP değerleriyle karşılaşılabilmektedir. Bu durumda kimyasal katkılı gaz enjeksiyonu uygulamalarıyla MMP değerlerinin düşürülmesi sağlanarak daha verimli bir proses elde edilebilmektedir. Bu çalışma kapsamında, alkol ve hidrokarbon bazlı metanol, etanol, 2-bütanol, siklohegzan, n-hegzan, dietil eter ve aseton kimyasal ajanları kullanılarak MMP değerinin düşürülmesi incelenmiştir. Kaybolan arayüzey gerilimi (VIT) yöntemiyle farklı derişim ve sıcaklık koşullarında Güneydoğu Anadolu Bölgesine ait üç farklı petrolün MMP değerleri belirlenmiş ve literatürdeki korelasyonlara ek olarak sıcaklık ve API graviteye bağlı yeni bir korelasyon türetilmiştir. Belirlenen kimyasal ve derişim kullanılarak PVT analizleri ve rezervuar kayacı ve suyunun kullanıldığı karot öteleme testleri yapılmıştır. Bu analizler neticesinde, CO2 enjeksiyonu öncesi yapılan metanol katkısıyla hem petrol içinde gaz çözünürlüğünün hem de nihai ürün kalitesinin artması sağlanmıştır. Ayrıca, metanolün asfalten çökelim potansiyelini azaltıcı özelliği bulunduğu ortaya konmuştur. Yapılan çip-üstü-lab çalışmalarında, metanolün rezervuar içinde gözenekli ortamda ilerleyerek petrole olan etkisinin uzak mesafelere taşınabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Gas injection is a common method to increase the oil recovery in crude oil reservoirs. In this method, when the pressure is above Minimum Miscibility Pressure (MMP), miscible gas injection occurs and oil recoveries increase drastically. However, MMP could be high due to the reasons such as heavy oil and high reservoir temperature. Through chemical-assisted gas injection applications, MMP values could be reduced and more efficient process could be achieved. In this study, alcohol and hydrocarbon based chemical agents such as methanol, ethanol, 2-butanol, cyclohexane, n-hexane, diethyl ether and acetone are used to decrease MMP. Vanishing Interfacial Tension (VIT) technique is used to determine MMP values of 3 different Southeast Anatolia region crude oils under varions chemical concentrations and temperature conditions and a new correlation is developed as a function of temperature and API gravity. PVT analyses and then coreflooding experiments, at which reservoir rock and water are used, are conducted by using determined chemical and concentrations. These analyses show that methanol addition prior to CO2 injection both increases the gas solubility in the crude oil and upgrades the last product quality. In addition, it is proven that methanol has the property to reduce the potential of asphaltene deposition. Studies on the lab-on-chip show that methanol can progress in the reservoir and consequently, the effect on the crude oil can advance to long distances.