1973 seçimlerinde AP ve CHP seçim beyannamelerinde demokrasi kavramının yeri
The concept of democracy in the election declarations of AP and CHP in 1973 elections
- Tez No: 921094
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ KAAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Türk demokrasisinde 12 Mart 1971 Muhtırasıyla istifa ettirilen Süleyman Demirel, hükümeti sonrası teknokratlar hükümeti kurulmuş ve bu hükümetler 1973 seçimlerine kadar ülkeyi götürmüştür. Çalışmada, Türk demokrasisinin geçirmiş olduğu değişim tarihsel süreçle birlikte nitel değerlendirmeyle ele alınmıştır. 1971 Askeri muhtırası sonrası, seçimler 14 Ekim 1973 tarihinde gerçekleşmiştir. Genel seçime giden süreçte AP ve CHP'nin seçim beyannamesinde demokrasi kavramı incelenmiştir. İki partinin seçim beyannamelerinde ele aldıkları demokrasi kavramı aynı zamanda demokrasiye dair bakış açılarını göstermiş ve bu çalışmada konu edinilmiştir. Askeri muhtıra sonrası iki partinin demokrasi kavramına dair tutumu bu çalışmada haklar, özgürlükler, anayasa, toplum huzuru ve düzeni, can ve mal güvenliği, milli irade kavramları ele alınarak açıklanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkish democracy, after the government of Süleyman Demirel, who was forced to resign by the March 12, 171 Memorandum, a government of technocrats was formed and thes governments led the country until the 1973 elections. In this study, the change that Turkish democrasy has undergone is analyzed with a qualitative evaluation together with the historical process. After the 1971 military memorandum, elections were held on October 14, 1973. In the process leading up to the general elections, the concept of democracy was analyzed in the election manifestos of AP and CHP. The consept of democracy that the two parties addressed in their election manifestos also shoed their perspectives on democracy and was the subject of this study. This study aims to explain the attitude of the two parties toward the concept of democracy after the military memorandum by considering the concepts of right, freedoms, constituon, social, social peace and order, sucurity of life and property, and national will.