Küçük hücreli dışı akciğer kanseri için kannabinoid yüklü ilaç taşıma sistemlerinin geliştirilmesi ve validasyonu
Development and validation of cannabinoid-loaded drug delivery systems for non-small cell lung cancer
  1. Tez No: 921098
  2. Yazar: ÖZGE BOYACIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETEK KORKUSUZ, PROF. DR. NEDRET KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Akciğer kanseri, ileri invaziv davranışı ve metastaz kapasitesi ile dünya çapında yüksek mortalite oranına sahiptir. FDA onaylı veya halihazırda klinik faz çalışmalarında denenmekte olan hedefli terapötikler, PI3K/Akt, Ras/MEK/Erk ve JNK yollarını inhibe etmekte ancak hastalığın hızlı progresyonu ve tedavi sürecini zorlaştıran sistemik yan etkiler nedeniyle düşük tedavi başarısı ile seyretmektedir. Kannabinoid sistem bileşenleri, anti-tümöral etki yetenekleri nedeniyle küçük hücreli dışı akciğer kanseri (KHDAK) tedavisi için ilaç adayları olarak ortaya çıkmakta olup stabilite, biyoyararlanım ve terapötik etkinlikleri değerlendirilmelidir. Grubumuzca daha önce sentetik spesifik CB1 reseptör agonisti Araşidonilsiklopropilamid (ACPA)'in KHDAK'nde antiproliferatif ve apoptotik etkili düşük doz penceresi saptanmış ve in vitro koşullarda metabolik yolağı ile sunularak yeni bir polikaprolakton (PCL) temelli nanopartikül sistemi geliştirilmiştir. Düşük IC50'de ACPA'nın biyoyararlanımını arttıran yeni yüksek teknoloji kontrollü salım platformu, düşük sistemik yan etki göstererek KHDAK in vivo hayvan modelinde güvenlik ve tolerabilite testleri ile ortaya konabilirse, prospektif bir terapötik olarak ileri klinik çalışmalar için sunulabilir. Tez kapsamında, ilk olarak, ACPA ve ACPA yüklü PCL temelli nanoilacın farmakokinetik profili ve immün yanıtı, yabanıl tip Balb/c farelerde LC-MS/MS ve tam kan sayımı ile değerlendirilmiştir. KHDAK indüksiyonu, atimik nude farelere subkutan lusiferaz işaretli A549 hücre enjeksiyonu ile gerçekleştirilmiştir. İntraperitoneal nanoilaç uygulamalarından sonra tümör boyutu biyolüminesan görüntüleme ve kaliper ölçümleri ile değerlendirilmiştir. 7-21 gün sonra çıkarılan tümör nodülleri histomorfometri, immünohistokimya, TUNEL ve Western blot analizlerine tabi tutulmuştur. Enjekte edilebilir NanoACPA, serbest ACPA'ya göre sistemik maruziyeti 5.5 kat ve maksimum plazma derişimini 6 kat arttırıp sanal dağılım hacmi ve klirensi azaltarak biyoyararlanımı önemli ölçüde iyileştirmiş ve tam kan sayımı parametrelerinde hafif derecede değişikliğe neden olmuştur. Tümör nodülleri 35. günde tüm gruplarda kaliper ölçümü ve BLI ile homojen boyuta ulaşmıştır. Haftada bir doz uygulanan NanoACPA 7. günde tümör büyümesini kontrole göre %67, 2 günde bir uygulanan NanoACPA 14-21. günlerde tümör büyümesini kontrole göre sırasıyla %50 ve %96 oranında düşürmüştür. NanoACPA, histomorfometri ile diğer organlarda fibrotik değişiklik veya nekrotik alan oluşturmadan 21. günde kontrol ve deney gruplarına göre tümör alanını ve inflamasyonu azaltmada maksimum etkinlik göstermiştir. NanoACPA'nın güçlü etkisi, en az iki gün süreyle Akt/PI3K, Ras/MEK/Erk ve JNK yolları aracılı ektopik KHDAK nude farelerde 7-21. günlerde Ki-67 proliferatif hücre skorlarını azaltmış ve TUNEL apoptotik hücre skorlarını arttırmıştır. Elde edilen çıktılar, NanoACPA platformunun güvenli düşük doz penceresinde in vivo antitümöral etkinliği ve iyileştirilmiş sistemik biyoyararlanımı nedeniyle klinik uygulamada KHDAK için etkili bir kemoterapötik ajan olabileceğini ortaya koymuştur. Yeni platformun Teknoloji Hazırlık Seviyesi, gerçek biyolojik ortamı simüle ederek 4'ten 6'ya çıkarılmış ve uluslararası kemoterapötik pazarına ulusal katılımını mümkün kılmak için ürün GLP/GMP tabanlı büyük ölçekli çalışmalara ve faz denemelerine hazır hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer has a high mortality rate worldwide with its advanced invasive behavior and metastatic capacity. FDA-approved or currently tested targeted agents inhibit PI3K/Akt, Ras/MEK/Erk and JNK pathways but with low success due to rapid progression of the disease and systemic side-effects complicating the treatment process. Cannabinoid system components emerge as drug candidates for non-small cell lung cancer (NSCLC) treatment due to anti-tumoral capabilities, however, their stability, bioavailability and therapeutic efficacy should be evaluated. Our group previously presented the antiproliferative and apoptotic effective low dose window of synthetic specific CB1 receptor agonist Arachidonylcyclopropylamide (ACPA) and generated a novel polycaprolactone (PCL)-based nanoparticle system in conjunction with its metabolic pathway in NSCLC in vitro. If a novel high technology-controlled release platform increasing the bioavailability of ACPA at a low IC50 on NSCLC could be provided by in vivo animal model-based safety and tolerability tests with low/no systemic side effect, it might be offered for further clinical trials as a prospective therapeutic. In the thesis, firstly, the pharmacokinetic profile and immune response of ACPA and ACPA-loaded PCL-based nanomedicine by LC-MS/MS and complete blood count, respectively, were assessed in wild-type Balb/c mice. NSCLC induction was then accomplished by subcutaneous luciferase-expressing A549 injection to athymic nude mice. Tumor growth assessment following i.p. nanomedicine applications was performed by bioluminescence imaging (BLI) and caliper measurements. Tumor nodules excised following 7-21 days of application were subjected to histomorphometry, immunohistochemistry, TUNEL and Western blot. Injectable NanoACPA increased systemic exposure to tissues 5.5 times and maximum plasma concentration 6 times higher compared to free ACPA by significantly decreasing volume of distribution and clearance substantially improving bioavailability with a slight change in CBC parameters. Tumor nodules reached a homogenous size by caliper measurement and BLI in all groups on day 35. Weekly-applied NanoACPA provided 67% of tumor growth reduction compared to control on day 7, whereas, every 2-day-applied NanoACPA exhibited 50% and 96% decrease in tumor growth comparing to control, respectively, on days 14-21. NanoACPA presented maximum efficiency on reducing the tumor area and inflammation on day 21 compared to control and experimental groups with no fibrotic alterations or necrotic areas in other organs by histomorphometry. A potent effect of NanoACPA lasted for at least two days on ectopic NSCLC nude mice through Akt/PI3K, Ras/MEK/Erk and JNK pathways that diminished the Ki-67 proliferative and promoted TUNEL apoptotic cell scores on days 7-21. The output reveals that the NanoACPA platform could be an efficacious chemotherapeutic for NSCLC in the clinical practice, due to its in vivo antitumoral efficacy and improved systemic bioavailability at a safe low dose window. The Technology Readiness Level of the novel platform increased from 4 to 6 by simulating the real biological environment and is ready for forther GLP/GMP-based scale-up and phase trials to make the national participation possible to the international chemotherapeutics market.