Üniversite idari personelinin sendikal tercihlerini etkileyen faktörler: Kırklareli Üniversitesi örneği
Factors affecting the union preferences of university administrative staff: The case of Kırklareli University
  1. Tez No: 921097
  2. Yazar: KENAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSKENDER GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma içerisinde üniversite kapsamında görev almakta olan idari personellerin sendikal yöndeki tercihlerine etki gösteren etkenler değerlendirilmeye çabalanmıştır. Bu kapsamda Türkiye'de devlet memurluğu, üniversite idari personellerinin memuriyet rejimi kapsamında bulunduğu alan, memur sendikacılığı ve memurların sendikal tercihlerine etki gösteren etkenler, sendikal kapsamda kazanılan hak ve özgürlüklerin temelini oluşturan ve teminat sağlayan belge ve sözleşme örnekleri verilmiş ve bu yönde üniversite idari personellerinin sendikal tercihlerine etki gösteren faktörler belirtilmiştir. Bu kapsamda sendikaların barındırması gereken farklı özellikler ve personellerin sendikalar kapsamında üyelik oluşturmalarının nedenleri de dolaylı şekilde aktarılmıştır. Çalışma kapsamında Türkiye'deki üniversite çalışanlarının sendikal tercihlerinin çevresel, mesleki, kişisel, anayasal, dönemsel, siyasi gibi çok sayıda faktörün etkilediği ve değişken yapıda bulunduğu görülmüştür. Çalışma kapsamında doküman analizi tekniğinden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we tried to evaluate the factors affecting the union preferences of administrative personnel working within the scope of the university. In this context, civil service in Turkey, the area in which university administrative personnel are covered by the civil service regime, civil servant unionism and the factors affecting the union preferences of civil servants, examples of documents and contracts that form the basis of the rights and freedoms gained within the scope of the union and provide guarantee are given, and in this regard, the unionization of university administrative personnel is given. Factors affecting their preferences are stated. In this context, the different characteristics that unions should have and the reasons why employees become members of unions are also indirectly explained. Within the scope of the study, it has been observed that the union preferences of university personnel in Turkey are affected by many factors such as environmental, professional, personal, constitutional, seasonal and political and are variable in nature. Within the scope of the study, document analysis technique was used.