Yüksek saflıktaki molibden malzemenin talaşlı imalat yöntemi ile işlenebilirliğinin araştırılması
Investigation of the machinability of high purity molybdenum material by chip removal manufacturing method
- Tez No: 921100
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Molibden, yüksek erime noktası, sertliği ve aşınma direnci gibi üstün özellikleri nedeniyle endüstride yaygın olarak kullanılan bir metaldir. Ancak, bu özelliklerinden dolayı işlenmesi zor bir malzeme olarak bilinir. Bu çalışmada, yüksek saflıktaki molibden malzemesinin talaşlı imalat yöntemleri ile işlenebilirliği yüzey kalitesi ve güç tüketimi açısından incelenmiştir. Deneysel çalışmalar, molibdenin işlenebilirliğini daha kolay hale getirebilmek için uygun kesme parametrelerinin ve kesici takımın seçilmesi gerektiğini göstermektedir. Sonuçlar doğrultusunda ısıl işlem uygulanmış olan ve seramik kesici takım kullanılan deney numunesinde 4,71 μm ile en iyi yüzey pürüzlülüğü ortalamasına ulaşılmıştır. Güç tüketiminde de yine aynı numune 4,20 kW güç tüketimi ile en düşük ortalamaya sahiptir. Yüzey pürüzlülüğünü etkileyen en önemli faktör tüm numunelerde ilerleme miktarıdır. Güç tüketimi en yüksek oranda etkileten faktör iş mili hızıdır. Isıl işlem uygulanmış molibden malzemesinin seramik ve karbür kesici takımları ile işlemesinde, minimum yüzey pürüzlülüğü ve güç tüketimini elde etmek için optimum kesme parametreleri 1000 rpm iş mili hızı, 0,05 mm/dev ilerleme ve 0,10 mm talaş derinliği olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Molybdenum is a metal widely used in industry due to its superior properties such as high melting point, hardness, and wear resistance. However, due to these properties, it is known as a material that is difficult to machine. In this study, the machinability of high-purity molybdenum material using machining methods was investigated in terms of surface quality and energy consumption. Experimental studies indicate that suitable cutting parameters and tool selection are necessary to make the machinability of molybdenum easier. According to the results, the sample with heat treatment and ceramic cutting tool achieved the best average surface roughness of 4,71 μm. In terms of energy consumption, this same sample also had the lowest average with a power consumption of 4,20 kW. The most significant factor affecting surface roughness in all samples is the feed rate. The factor that most influences power consumption is the cutting speed. For machining heat-treated molybdenum material with ceramic and carbide cutting tools, the optimal cutting parameters for achieving minimum surface roughness and power consumption were calculated as a cutting speed of 1000 rpm, a feed rate of 0,05 mm/rev, and a cutting depth of 0,10 mm