Örtü bitkisi uygulamasının kiraz bahçelerinde bazı toprak özellikleri ile verim, fenolojik özellikler ve pomolojik özellikler üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of cover crop application on some soil properties and yield, phenological traits and pomological characteristics in sweet cherry orchards
  1. Tez No: 921118
  2. Yazar: ERAY SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Canlı malç olarak da bilinen örtü bitkisi uygulamalarının özellikle çok yıllık meyve türlerine ait bahçelerde verim ve kalite üzerine de olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu çalışma, örtü bitkisi uygulamasının, kiraz bahçesinde bazı toprak özellikleri ile verim, fenolojik özellikleri ve pomolojik özellikleri üzerine etkilerinin belirlenmesi amacıyla 2024 yılında yürütülmüştür. Balıkesir ili Gönen ilçesinde Anadolu Etap Tahirova İşletmesi'nde bulunan deneme parselinde belirlenen 2 ayrı kiraz anacı ve 2 farklı kiraz çeşidinden oluşan bahçelerde sıra aralarına 9 farklı türe ait örtü bitkisi tohum karışımı ekilmiştir. Çalışmada kullanılan örtü bitkisi kombinasyonu karışımları; korunga (Onobrychis sativa L.), çayır üçgülü (Trifolium pratense L.), ak üçgül (Trifolium repens L.), yonca (Medicago sativa L.), İngiliz çimi (Lolium perenne L.), kanola (Brassica napus L.), yem bezelyesi (Pisum sativum L.), Macar fiği (Vicia pannonica Crantz.) ve Arı otu (Phacelia tanacetifolia Benth.) türleridir. Tohumların çimlenmesini takiben arazi koşullarında fenolojik gelişme performansını belirlemeye yönelik incelemeler yapılmış, meyve örnekleri alınarak pomolojik analizler yapılmıştır. Çalışma sonuçlarına göre; meyve ağırlığı, meyve boyu, meyve eni, meyve sertliği, çekirdek ağırlığı, çekirdek eni, çekirdek boyu, meyve eti oranı, meyve sap uzunluğu, meyve sap kalınlığı, meyve kabuk rengi, SÇKM, ağaç başına meyve verimi, toprak sıcaklığı, örtücü bitki uygulamalarının gerçekleştirildiği ağaçlarda kontrol grubuna göre istatistiksel açıdan farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Özellikle örtü bitkisi uygulamasının kontrol grubuna göre pomolojik parametreler üzerine belli oranda etki ettiği gözlenmiştir. Kontrol parselinde meyve ağırlığı 9.73-9.97 g arasında, örtü bitkisi uygulanmış parselde 9.79-12.90 g arasında olduğu tespit edilmiştir. Çekirdek ağırlığı kontrol parselinde 0.610-0.648 g ve örtü bitkisi uygulamasında 0.457-0.600 g arasında olduğu belirlenmiştir. Meyve eti oranı kontrol parselinde %93.38-93.87 arasında iken, örtü bitkisi uygulamasında ise %93.87-96.14 arasında olduğu saptanmıştır. Örtü bitkisi uygulamasının kirazlarda meyvelerin fiziksel ve fenolojik özellikleri üzerine olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Toprak sıcaklığı mart-ağustos ayları arasında haftalık olarak takip edilmiş olup, örtü bitkisi uygulaması yapılan parsellerde sıcaklığın 4-6 °C daha düşük olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cover crop applications, also known as living mulch, have positive effects on yield and quality, especially in orchards of perennial fruit species. This study was conducted in 2024 to determine the effects of cover crop application on some soil properties, yield, phenological characteristics and pomological characteristics of sweet cherry orchard. Cover crop seed mixture of 9 different species were planted between the rows in the orchards consisting of 2 different cherry rootstocks and 2 different sweet cherry cultivars in the experimental plot located in Anadolu Etap Tahirova Enterprise in Gönen District of Balıkesir Province. The cover crop combination mixtures used in the study were sainfoin (Onobrychis sativa L.), meadow ryegrass (Trifolium pratense L.), white clover (Trifolium repens L.), clover (Medicago sativa L.), English ryegrass (Lolium perenne L.), canola (Brassica napus L.), fodder pea (Pisum sativum L.), Hungarian vetch (Vicia pannonica Crantz.) and bee grass (Phacelia tanacetifolia Benth.). Following the germination of the seeds, phenological studies were carried out to determine the phenological development performance under field conditions and pomological analyzes were carried out by taking fruit samples. According to the results of the study; fruit weight, fruit length, fruit width, fruit firmness, pit weight, pit width, fruit flesh ratio, fruit stalk length, fruit stalk thickness, fruit peel color, soluble solids content (%), fruit yield per tree, soil temperature, fruit yield per tree, cover crop treatments were statistically different from the control group. It was observed that especially the cover crop treatment had a certain effect on pomological parameters compared to the control group. Fruit weight was found to be between 9.73-9.97 g in the control plot and between 9.79-12.90 g in the cover crop treatment plot. The pit weight was between 0.610- 0.648 g in the control plot and 0.457- 0.600 g in the cover crop treatment. Fruit flesh ratio was between 93.38-93.87% in the control plot and 93.87-96.14% in the cover crop treatment. It was concluded that the cover crop treatment had positive effects on the physical and phenological characteristics of sweet cherries. Soil temperature was monitored weekly between march and august and it was observed that the temperature was 4-6 °C lower in the plots with cover crop application.