Furanokumarin bileşiklerinden olan Bergaptol'ün antikanser potansiyelinin araştırılması
Evaluation of the anticancer potantial of Bergaptol, one of the furanocoumarin compounds
  1. Tez No: 921153
  2. Yazar: BUSE BEKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDAN SEVİM AKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Furanokumarinler, birçok bitki tarafından üretilen doğal bileşiklerdendir ve doğu ülkelerinde yüzyıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Günümüzde furanokumarinler yaygın olarak antiseptik, nöroprotektif, osteoprotektif ve antioksidan açıdan incelenmektedir. Kanser, dünyada hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde her yıl milyonlarca ölüme neden olan en ağır tıbbi durumlardan biri olarak kabul edilmektedir. Mevcut tedavi yaklaşımları arasında en sık tercih edilen yöntemlerden olan kemoterapi ve radyoterapi etkin tedavi yaklaşımları olmalarına karşın hasta açısından pek çok fiziksel ve psikolojik zorluğu beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda, kanser hücrelerinin kemoterapötiklere karşı geliştirdiği direnç mekanizması da tedavilerin başarısız sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Yukarıda sayılan nedenlerden dolayı, artan kanser vakalarına karşı yeni ve etkin tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi elzemdir. Doğal ürünler kullanılarak geliştirilen ajanlar, bu konuda iyi alternatifler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, furanokumarin bileşiklerinden olan bergaptol'ün antikanser potansiyeli üç farklı kanser hücre hattı olan MDA-MB-231, HepG2, HeLa hücre hatlarında; anti-anjiyogenik potansiyeli üç boyutlu kültürde (3B) HUVEC hücreleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu kapsamda bergaptolün antikanser etkilerinin araştırılması amacıyla; iki boyutlu (2B) hücre kültürü koşullarında MTT ve AO/PI analizleri ile canlılık, Annexin V/PI analizleri ile apoptoz, BrdU ve Cytophase Violet analizleri ile hücre döngüsünün incelendiği deneysel çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ardından 3B kültür koşullarında bergaptolün anti-anjiyojenik etkinliğini değerlendirmek amacıyla HUVEC hücreleri CFSE ile işaretlenerek çok hücreli mikro dokular oluşturulmuş ve bergaptol uygulamasını takiben akış sitometrisi ve konfokal mikroskopi analizleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, bergaptolün kanser hücreleri ve endotel hücrelerinde yüksek sitotoksisiteye neden olduğunu, buna karşın; sağlıklı hücreler üzerinde toksik etkisinin olmadığını göstermiştir. Bu toksik etkinin altında yatan mekanizma incelendiğinde, bergaptol uygulaması sonrası apoptotik hücre oranında artış olduğu ve bu artışın yanı sıra hücre döngüsü inhibisyonuyla birlikte hücre proliferasyonunun baskılandığı tespit edilmiştir. 3B hücre kültürü çalışmaları sonucunda ise; mikro dokulara bergaptol uygulaması sonrası, hücre canlılıklarında azalma ile birlikte sferoid çaplarında küçülmeler meydana gelmiştir. Aynı zamanda, 3B mikro dokularda işaretlenen HUVEC hücrelerinin bergaptol uygulamasının ardından kritik derecede azaldığı görülmüştür. Tüm bulgular birlikte ele alındığında; bergaptolün, yüksek anti-kanser ve anti-anjiyogenik potansiyele sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Furanocoumarins are natural compounds produced by many plants and have been used therapeutically for centuries in eastern countries. Today, furanocoumarins are widely studied as antiseptics, neuroprotectives, osteoprotectives and antioxidants. Cancer is recognized as one of the most serious medical conditions in the world, causing millions of deaths each year in both developed and developing countries. Although chemotherapy and radiotherapy, which are the most preferred methods among the current treatment approaches, are effective treatment approaches, they bring many physical and psychological difficulties for the patient. At the same time, the resistance mechanisms developed by cancer cells against chemotherapeutics may also lead to unsuccessful treatments. For the above-mentioned reasons, it is essential to develop new and effective treatment approaches against the increasing number of cancer cases. Agents developed using natural products are good alternatives in this regard. In this thesis, the anticancer potential of bergaptol, a furanocoumarin compound, was evaluated in three different cancer cell lines, MDA-MB-231, HepG2, HeLa cell lines and its anti-angiogenic potential was evaluated using HUVEC cells in three-dimensional culture (3D). In this context, in order to investigate the anticancer effects of bergaptol, experimental studies were carried out under two-dimensional (2D) cell culture conditions in which viability was examined by MTT and AO/PI assays, apoptosis by Annexin V/PI assays, and cell cycle by BrdU and Cytophase Violet assays. Then, in order to evaluate the anti-angiogenic activity of bergaptol in 3D culture conditions, HUVEC cells were labeled with CFSE to form multicellular microtissues and flow cytometry and confocal microscopy analyses were performed following bergaptol treatment. The data obtained showed that bergaptol caused high cytotoxicity in cancer cells and endothelial cells, whereas it had no toxic effect on healthy cells. When the mechanism underlying this toxic effect was examined, it was found that there was an increase in the rate of apoptotic cells after bergaptol administration, and in addition to this increase, cell proliferation was suppressed with cell cycle inhibition. As a result of 3D cell culture studies; after bergaptol application to micro tissues, cell viability decreased, and spheroid diameters decreased. At the same time, HUVEC cells labeled in 3D microtissues were critically reduced after bergaptol treatment. Taken together, it was concluded that bergaptol has high anti-cancer and anti-angiogenic potential.