Savunma sanayinde teknoloji yönetim süreçlerinin iyileştirilmesi
Improving technology management processes in the defense industry
  1. Tez No: 921160
  2. Yazar: MESUDE BUSE EKRİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA DİNLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Savunma sanayi, küresel düzeyde stratejik önem taşıyan ve teknolojik yeniliklerin hızla geliştiği bir sektördür. Teknolojinin doğru zamanda ve doğru yöntemlerle yönetilmesi, maliyetlerin düşürülmesi, rekabet avantajının artırılması ve uzun vadeli stratejik hedeflere ulaşılması açısından kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda, savunma sanayinde teknoloji yönetiminin rolü ve bu süreçlerin etkinliğini artıracak yöntemlerin araştırılması, sektörün sürdürülebilir başarısı için temel bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez, savunma sanayinde teknoloji yönetiminin stratejik hedeflere ulaşmadaki önemini incelemekte ve projelerin başarı oranını artırmaya yönelik bir teknoloji yönetimi modeli geliştirmeyi amaçlamaktadır. Savunma sanayinin özel yapısına uygun olarak teknoloji yönetimi, teorik ve pratik açıdan ele alınmış, özellikle çok kriterli karar verme (ÇKKV) araçları (MOORA yöntemi gibi) kullanılarak sektöre özgü değerlendirme çerçeveleri oluşturulmuştur. Bu yaklaşım, projelerin yönetiminde yeni bir bakış açısı getirerek, önceliklendirme analizlerinde önemli kriterlerin belirlenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda çalışmada projelerin izlenmesi konusunda da yeni yaklaşımlar ortaya konmakta ve izleme stratejisi örneği sunulmaktadır. Çalışmanın önemi, savunma sanayindeki teknolojik yeniliklerin yönetilmesinin gerekliliğine dayanmaktadır. Teknolojilerin etkin takibi ve değerlendirilmesi, sektördeki operasyonel başarıyı ve uzun vadeli stratejik hedeflere ulaşmayı doğrudan etkileyen kritik faktörlerdir. Tezde sunulan teknoloji yönetimi modeli, projelerin finansal ve stratejik başarısını artırmak için öneriler sunarak, savunma sanayinde kaynakların daha verimli kullanılmasını ve yenilikçi yönetim stratejilerinin uygulanmasını sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The defense industry is a globally strategically important sector in which technological innovations are developing rapidly. Managing technology at the right time and with the right methods is critical for reducing costs, increasing competitive advantage and achieving long-term strategic goals. In this context, investigating the role of technology management in the defense industry and methods to increase the effectiveness of these processes has become a fundamental requirement for the sustainable success of the sector. This thesis aims to develop a technology management model for technology management in the defense industry to increase the achievement of targets and increase transaction success. In accordance with the special structure of the defense industry, technology management has been divided into theoretical and practical aspects, especially cross-sectional evaluation frameworks using multi-criteria decision making (MCDM) tools (such as the MOORA method). This approach enables the determination of important criteria in the analysis of increasing visibility and increasing a new perspective in management. At the same time, new approaches to monitoring projects are presented in the study and an example of a monitoring strategy is presented. The importance of the study is the scope of the necessity of technological developments in the defense industry. Effective monitoring and evaluation of technologies are critical factors that directly address success in the sector and achieving long-term goals. The technology management model presented in the thesis aims to support more efficient features and software management in the defense industry by providing suggestions to increase the financial and restructuring of the system.