Yazılı ve görüntülü sembol sistemleriyle yapılan öğretimin örgün ve uzaktan eğitim öğrencilerinin başarısına etkisi
Effects of instruction administred through written and visual symbol systems on the achievement of formal and distance education students
  1. Tez No: 92119
  2. Yazar: MÜJGAN BOZKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İletişim Bilimleri, Education and Training, Communication Sciences
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
DOKTORA TEZ ÖZÜ YAZILI VE GÖRÜNTÜLÜ SEMBOL SİSTEMLERİ İLE YAPILAN ÖĞRETİMİN ÖRGÜN VE UZAKTAN EĞİTİM ÖĞRENCİLERİNİN BAŞARISINA ETKİSİ Müjgan Bozkaya İletişim Bilimleri Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs 1999 Danışman: Doç.Dr. Ali Şimşek Bu çalışmanın amacı, farklı sembol sistemlerinin, uzaktan ve örgün eğitim öğrencilerinin basan, kişisel güven, tutum, materyali tamamlamak için harcadıkları süre ve öğrenme kalıcılığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmada, farklı sembol sistemlerinden öğrenmeyi belirlemek için çoktan seçmeli basan testi, öğretim materyaline karşı tutundan ölçmek için de, Likert tipi bir tutum ölçeği kullanılmıştır. Araştırmaya, örgün ve uzaktan öğretimin İktisat ve İşletme bölümlerinde okuyan, 161 üniversite 2. sınıf öğrencisi denek olarak alınmıştır. Denekler, öğretim materyallerini; yalnız yazılı, yalnız görüntülü ve yazılı-görüntülü birlikte çalışan gruplara atanarak çalışmışlardır. Öğretim materyalini tamamlamak üzere her gruba bir hafta çalışma süresi verilmiştir. Bu sürenin sonunda, öğrenciler, kendilerine verilen basan testini ve hemen ardından tutum ölçeğini doldurmuşlardır. Denemenin bitiminden iki hafta sonra aynı basan testi öğrenmenin kalıcılığını ölçmek için kullanılmıştır. Sonuç olarak, farklı sembol sistemlerinden öğrenme etkinliğinin öğrencilerin başansına, güvenlerine ve öğrenmenin kalıcılığına anlamlı bir katkı sağladığı ortaya çıkmıştır. Çalışmaya katılan denekler sembol sistemlerine karşı olumlu bir tutum sergilemişlerdir. Elde edilen bulgular, örgün öğretimdeki öğrencilerin özellikle yazılı sembol sistemine, uzaktan öğretimdeki öğrencilerin ise, yazılı ve görüntülü sembol sistemlerini birlikte kullandıktan durumda tutumlarının daha olumlu olduğunu göstermiştir. n
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS OF INSTRUCTION ADMINISTERED THROUGH WRITTEN AND VISUAL SYMBOL SYSTEMS ON THE ACHIEVEMENT OF FORMAL AND DISTANCE EDUCATION STUDENTS Mfijgan Bozkaya Division of Communication Sciences Anadolu University Institute of Social Sciences, May 1999 Advisor: Associate Professor Ali Şimşek This study examined the effects of different symbol systems achievement, confidence, attitudes, time-on-task and retention on the formal and distance education students. The sample of the study consisted of 161 undergraduate students from formal and distance education settings. Subjects were divided into three groups and asked to study the materials during a week. First group studied the materials that included only written symbol systems, second group visual symbol systems, and the third group both written and visual symbol systems. After studying the materials, the subjects completed an achievement test and a Likert type attitude scale. Two weeks later, an identical achievement test was administered again to determine the retention of learning. Results indicated that different forms of symbol systems had differents effects on students' achievement, confidence, and retention of learning. Attitudes of subjects were positive toward the symbol systems that they studied. Especially, distance education students were positive toward both to written and visual symbol systems while formal education students were positive only to written symbol systems. Ill