Türk bankacılığında bilgi teknolojilerinin kullanımı ve Avrupa Birliği ile karşılaştırılması
The Use of information technologies in Turkish banking and the comparison with European Union
- Tez No: 92118
- Danışmanlar: PROF.DR. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
İnsanlar, eskiden beri varlıklarını güvendikleri yerlerde saklamak ihtiyacını duymuşlardır. Bu amaca hizmet ederken ekonomideki kaynak ve gelir dağılımını etkileyecek aracılık görevimde bankacılık sistemi yerine getirmektedir. Türk Bankacılığı' ndaki 1980'e kadar mevduat toplamaya yönelik kısıtlı sayıdaki ürünlerle müşterilerin tüm finansal ihtiyaçlarım karşılamaya çalışan sistemin; serbest faiz uygulaması, deregülasyon, globalizasyon gerçekleriyleperakende bankacılıkta kabuk değişimi yaşanmıştır. Ekonomideki yeniden yapılanmanın yoğun bir şekilde yaşandığı bankalar, gerek dünyada gerekse Türkiye'de hizmetlerin kalitesini artırma yönünde sektöre dinamizm kazandırma nedeni olarak teknolojik yatırımlara hem neden hem sonuç olarak önemli bir pay ayırmışlardır. Bilgi teknolojileri gelişiminin bankacılık sektörüne süratle uyarlanmasıyla; kağıt- kalem kullanımı, bireylerin para ile fiziki teması mümkün olduğunca en aza indirilmekte. Bireysel bankacılık hizmetlerinin-ürünlerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması hedeflenerek; tüketici davranışları ve ticaret hayatına yeni şekiller getirilmektedir. Çünkü sektör, hızla değişen iş ortamına, sattıkları ürünler, işlev gördükleri süreçler açısından hemen uyum sağlamak, çözümler bulmak durumundadır. Bu çözümler; banka şube mimarisinin yeniden yapılandırılması, self servis makineler, satış noktası terminalleri, ev-ofis bankacılığı sistemleri ve Internet bankacılığıdır. Türk Bankacılığı'ndaki bu yönelimler sonucunda; ulusal seviyede görülen bankacılık sektörü, globalleşmenin gerekliliği olan uluslararası bankacılığa entegre olabilme sürecinde ve gün geçtikçe uluslararası finans pazarında daha etkin bir şekilde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Human beings always needed to keep their possessions in secure places. In order to serve this purpose, the medium which will affect the distribution of resources and revenues in economy is the banking system. Under the influence of the applications in free-interest, deregulation and globalization the Turkich Banking system, which tried to meet the financial needs of consumers, up until 1980 with limited number of products in accumulating the accounts, has evolved to a great extend. In order to give the dynamism to the sector in increasing the quality of services both in the world and in Turkey, the banks where the restoration of economy intensively takes place, have allocated sources to technological investment under the cause and effect relation. The usage of stationary and the physical contact with money have been decreased to the minimum in consequence of the adaptation of the information technologies to the banking sector. It has been introduced new patterns to the consumer attitudes and business-life with the purpose of developing and making individual banking services or products widespread. Because, this sector needs to find solutions and adapt to the everchanging business environment in view of the process and its products. These solutions are the restoration of the bank branches, self-service machines, POS terminals, home-office banking systems and Internet banking. The banking sector which is considered at a national level has been taken part in the process of integration to the international banking and more effectively in the international financial market due to the necessity of globalization.