Investigating the impact of evolving planning theory through the concept of nature-based solutions
Gelişen planlama teorisinin etkisinin doğa tabanlı çözümler kavramı aracılığıyla araştırılması
  1. Tez No: 921206
  2. Yazar: GÜLÇİN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YETİŞKUL ŞENBİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Sanayileşmenin başladığı 1800'lü yılların başlarından bu yana mekânsal ve kentsel gelişim politikaları ve eğilimleri büyük ölçüde değişti. 20. yüzyılda hızlı kentsel nüfus artışıyla birlikte ekonomik büyümeyi temel alan politikalar, küresel anlamda çoğu kentsel ekosistemi geri dönülemez ve olumsuz yönde etkiledi. İklim değişikliği, kentsel sistemlerin ve yaşam tarzlarının birlikte evrimleştiği fosil karbon yoğun teknolojiler nedeniyle meydana geldi. Önceleri çok genel çalışma ve projelerle daha yukarıdan aşağıya doğru bir planlama yaklaşımı hakimken, günümüzde kentsel sorunların çözümünde yer-bağımlı çözümlerin de oldukça önemli olduğu kabulü hakimdir. Örneğin son IPCC raporlarında, azaltım ve uyum gibi temel iklim değişikliği kavramlarına verilen önem de bunu ortaya koymaktadır. Tek tip bir azaltım veya uyum politikasının tüm şehirlere uygulanamaması, yerel dinamiklerin kentlerin birçok konuda gelişmelerini sağlayacak politika ve uygulamalardaki önemini artırmaktadır. Bu çalışmanın amacı gelişen planlama teorisi ve bunun kentsel uygulamalara olan etkisini Doğa Temelli Çözümler konsepti üzerinden anlamaktır. Bu sebeple planlama teorisinin zaman içerisindeki değişimi ele alınmıştır. Doğa temelli çözümleri tanımlayan temel değerler literatür çalışmaları ile ortaya konulmuştur. Doğa temelli çözüm projelerinin uygulandığı iyi dünya örneklerinin incelenmesi ve karşılaştırma yöntemleri ile Türkiye'de çalışma alanı olarak seçilen İzmir - Urban GreenUp projesi analiz edilmiştir. Böylelikle gelişen teorinin bir yansıması olarak uygulamada farklı yaklaşımlarla ele alınan doğa temelli çözümlerin İzmir kent planlamasına olan etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of industrialization in the early 1800s, spatial and urban development policies and trends have changed significantly. With the rapid urban population growth in the 20th century, policies based on economic growth have irreversibly and negatively affected most urban ecosystems globally. Climate change has begun to occur due to fossil carbon-intensive technologies that have evolved together with urban systems and lifestyles. While previously a more top-down planning approach with very general studies and projects was dominant, today it is accepted that the place-dependent approaches are also essential elements in the solution. For example, the importance given to basic climate change concepts such as mitigation and adaptation in the latest IPCC reports reveals this. The fact that a single type of mitigation or adaptation policy cannot be applied to all cities increases the importance of local dynamics in policies and practices that will enable cities to develop in many areas. The study aims to understand the evolving planning theory and its impact on urban practices through the concept of Nature-based Solutions. For this purpose, the changes in the planning theory stages were first revealed. The basic values defining nature-based solutions were investigated through literature studies. As a result of examining successful project examples of nature-based solutions, the Izmir - Urban GreenUp project selected from Türkiye was analyzed using comparison methods. Thus, as a reflection of the changing planning theory, the effects of nature-based solutions, which are handled with varying approaches in practice, on Izmir urban planning were examined.