'Denetim kalitesi' alanında Türkiye'de yayımlanan lisansüstü tezlere yönelik içerik analizi
Content analysis of graduate theses published in Türkiye in the field of 'Audit quality'
- Tez No: 921212
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURCAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Denetim kalitesi konusunda Türkiye'de yayımlanmış lisansüstü tezlerin içerik analizini ele alan bu tez, söz konusu alandaki akademik araştırma eğilimlerini ve mevcut literatürün kapsamını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Tez, 2010 yılından itibaren yayımlanan yüksek lisans ve doktora tezlerini inceleyerek, denetim kalitesi ile ilgili yapılan çalışmaları, kullanılan metodolojileri ve araştırma bulgularını analiz eder. İçerik analizi yöntemi kullanılarak, tezlerin ana konuları, araştırma soruları ve bulguları sistematik bir şekilde ele alınmış, bu çalışmaların genel eğilimleri ve boşlukları değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, denetim kalitesi literatüründe mevcut bilgi birikimini ve gelecekteki araştırma alanlarını belirlemeye yardımcı olacak niteliktedir. Analiz, denetim kalitesinin çeşitli boyutlarını kapsayan lisansüstü tezlerin, bu alandaki akademik katkılarını ve gelişmeleri yansıtmakta ne kadar etkili olduğunu ortaya koymuştur. Türkiye'deki akademik çevrelerin bu konuya olan ilgisi, denetim uygulamalarındaki değişikliklerle birlikte artış göstermiştir. Bu bağlamda, tezlerin metodolojik çeşitliliği ve uygulanan analiz teknikleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, tezlerde ele alınan ana temalar ve araştırma konuları arasındaki ilişkiler ortaya konmuş, literatürün ne yönde ilerlediği belirlenmiştir. Tez, denetim kalitesi alanında yapılan akademik çalışmaların, bu konuda sağlanan bilgilerin kalitesini ve derinliğini artırma yönündeki katkılarını vurgular. Türkiye'deki lisansüstü tezlerin, hem yerel hem de uluslararası denetim standartlarına uyum sağlama açısından ne kadar kapsamlı olduğunu değerlendirir. Bu değerlendirme, denetim kalitesinin iyileştirilmesi ve gelecekteki araştırmalar için önemli bilgiler sunar. Sonuç olarak, bu çalışma, denetim kalitesi alanında Türkiye'de yayımlanan lisansüstü tezlerin genel bir değerlendirmesini yaparak, bu alandaki akademik bilginin gelişimini ve potansiyel araştırma boşluklarını belirler. Elde edilen bulgular, hem mevcut literatürün derinleştirilmesi hem de yeni araştırma alanlarının açılması açısından önemli katkılar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to conduct a content analysis of master's and doctoral theses published in Turkey on the subject of audit quality, focusing on the trends in academic research and the scope of the existing literature. The study examines theses published from the year 2010 onwards, analyzing the main topics, research questions, and findings of these works using content analysis methods. The results highlight the current state of knowledge in audit quality research and identify gaps for future studies. The analysis reveals the effectiveness of postgraduate theses in reflecting the academic contributions and advancements in the field of audit quality. It shows an increasing interest in audit quality within the Turkish academic community, which has paralleled changes in audit practices. The methodological diversity and analytical techniques applied in these theses are examined in detail, and relationships among key themes and research topics are identified. The thesis emphasizes the contributions of academic works to enhancing the quality and depth of knowledge on audit quality. It evaluates how well the postgraduate theses align with both local and international audit standards. This assessment provides valuable insights for improving audit quality and identifying future research directions. In conclusion, this study offers a comprehensive evaluation of postgraduate theses on audit quality in Turkey, determining the development of academic knowledge in the field and potential research gaps. The findings contribute significantly to deepening the existing literature and opening new areas for future investigation.