İnce diskin gözlemsel özelliklerinin yıldızların ışıma gücü sınıfına göre incelenmesi
Investigation of the observational properties of the thin disc according to luminosity class of the stars
- Tez No: 921240
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında APOGEE DR17 ve Gaia EDR3 kataloglarındaki tayfsal ve astrometrik veriler kullanılarak Galaksi'nin ince disk popülasyonuna ait yıldızların radyal metal bolluğu gradyentleri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma kapsamında, atosfer model parametreleri ve element bollukları belirlenmiş 733,901 yıldızdan, kinematik ve kimyasal özellikleri özenle seçilmiş 80,166 yıldız analiz edilmiştir. Yıldızlar, ışıma gücü sınıflarına göre anakol, alt dev ve dev olarak ayrılmış; [α/Fe]×[Fe/H] kimyasal düzlemi ve kinematik kriterler temel alınarak ince disk, kalın disk ve halo popülasyonları şeklinde sınıflandırılmıştır. Analizlerde, Johnson ve Soderblom'un (1987) yöntemiyle uzay hız bileşenleri hesaplanmış galpy kütüphanesindeki MilkyWayPotantial2014 potansiyel modeller kullanılarak Galaktik yörünge parametreleri elde edilmiştir. İnce disk popülasyonuna üye 56,291 yıldız üzerinden yapılan analizler sonucunda radyal metal bolluğu gradyenti -0.078 dex/kpc olarak bulunmuş; yıldızların ışıma gücü sınıflarına göre gradyentler, anakol için -0.068 dex/kpc, alt dev için -0.062 dex/kpc ve dev yıldızlar için -0.076 dex/kpc olarak hesaplanmıştır. Farklı ışıma gücü sınıflarındaki yıldızlardan elde edilen metal bolluğu gradyentleri birbiriyle yüksek uyum gösterirken, Chiappini ve diğ.'nin (1997) öne sürdüğü Samanyolu'nun ikili çökme senaryosunun geçerliliğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the spectroscopic and astrometric data from the APOGEE DR17 and Gaia EDR3 catalogs were utilized to comprehensively investigate the radial metallicity gradients of stars belonging to the Galactic thin disk population. The study analyzed 80,166 stars selected with high precision for their kinematic and chemical properties from a total of 733,901 stars with determined atmospheric model parameters and elemental abundances. The stars were classified into main sequence, subgiant, and giant luminosity classes, and further categorized into thin disk, thick disk, and halo populations based on the [α/Fe] × [Fe/H] chemical plane and kinematic criteria. Using the method developed by Johnson and Soderblom (1987), the space velocity components were calculated, and the Galactic orbital parameters were derived using the galpy library and the MilkyWayPotential2014 potantial models. Through the analysis of 56,291 stars identified as members of the thin disk population, the radial metallicity gradient was determined to be -0.078 dex/kpc. When separated by luminosity class, the gradients were calculated as -0.068 dex/kpc for main-sequence stars, -0.062 dex/kpc for subgiants, and -0.076 dex/kpc for giants. The metallicity gradients derived from stars of different luminosity classes exhibited strong consistency, supporting the validity of the dual infall scenario for the formation of the Milky Way, as proposed by Chiappini et al. (1997).