Şiddet içeren aşırıcılık ve radikalleşme süreçlerinde çevrimiçi ortamların etkisinin terörizm incelemesi üzerinden tartışılması
Discussing the impact of online environments on violent extremism and radicalization processes through the study of terrorism
  1. Tez No: 921241
  2. Yazar: YAŞAR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ÇITAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Güvenlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Radikalleşme ve aşırıcılık devletlerin oluşturduğu düzeni sarsmakta ve toplum içerisinde kutuplaşmaları artırarak nefret söylemlerini yükseltmektedir. Geleneksel radikalleşme yüz yüze iletişimin kurularak bireylerin radikalleşme sürecine yönlendirilmesini ifade etmektedir. Günümüzde internetin getirdiği gelişmeler radikalleşme süreçlerini etkilemiş ve yeni radikalleşme süreçlerini gündeme getirmiştir. Çevrimiçi ortamlar bireylerin sanal dünyada daha çok vakit geçirmelerinin ve aşırıcı içerikleri daha çok tüketmelerinin önünü açarak çevrimiçi radikalleşebilmenin görünürlüğünü artırmıştır. Geleneksel radikalleşmeden çevrimiçi radikalleşmeye geçiş, radikal bireylerin veya grupların stratejilerinde de dönüşümlere neden olmuş; mücadelede yeni ve karmaşık sorunları beraberinde getirmiştir. Bu çalışma şiddet içeren aşırıcılık ve radikalleşme süreçlerinde çevrimiçi ortamların rolünü ve bu süreçlerin terörizmle bağlantısını incelemektedir. Çalışmada çevrimiçi radikalleşmenin geleneksel radikalleşmenin yerini alıp almadığı; şiddet içeren aşırıcılık ve radikalleşme süreçlerinde çevrimiçi ortamların etkilerinin neler olduğu; şiddet içeren aşırıcılık ve radikalleşmeyle mücadele yöntemlerinin neler olduğu incelenmiştir. Bu doğrultuda ilgili literatür, ulusal ve uluslararası raporlar, politika belgeleri, terör örgütlerinin dijital faaliyetlerine ilişkin analizler, güvenlik kurumlarının yayınladığı veriler ve haber kaynakları incelenmiştir. Bulgular geleneksel radikalleşme ortamlarının teknolojik gelişmelerle çevrimiçi ortamlara evrildiğini; şiddet içeren aşırıcılık ve radikalleşme süreçlerinde çevrimiçi ortamların radikalleşme süreçlerini hızlandırdığını ve geniş kitlelere ulaşmasını kolaylaştırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca radikalleşme süreçlerinin bir sonucu olan terörizm olgusunda çevrimiçi ortamların aktif olarak kullanıldığı ve birey veya grupların radikalleşmesinde, propaganda faaliyetlerinde, etkileşim ve iletişim aracı olarak kullanıldığı görülmüştür. Son olarak radikalleşmeyle mücadele yöntemlerine değinilerek mücadelenin daha etkin yürütülebilmesi adına önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Radicalization and extremism disrupt the order established by states and increase polarization within society, increasing hate speech. Traditional radicalization refers to the establishment of face-to-face communication and directing individuals to the radicalization process. Today, the developments brought by the internet have affected radicalization processes and brought new radicalization processes to the agenda. Online environments have increased the visibility of online radicalization by paving the way for individuals to spend more time in the virtual world and consume more extremist content. The transition from traditional radicalization to online radicalization has also caused transformations in the strategies of radical individuals or groups; and has brought new and complex problems in combating radicalization. This study examines the role of online environments in violent extremism and radicalization processes and the connection of these processes with terrorism. The study examines whether online radicalization has replaced traditional radicalization; what the effects of online environments are in violent extremism and radicalization processes; and what the methods of combating violent extremism and radicalization are. In this context, relevant literature, national and international reports, policy documents, analyses of digital activities of terrorist organizations, data published by security institutions and news sources were examined. The findings revealed that traditional radicalization environments evolved into online environments with technological developments and in violent extremism and radicalization processes, online environments accelerate radicalization processes and facilitate their reaching large masses. In addition, it was observed that online environments were actively used in the phenomenon of terrorism, which is a result of radicalization processes, and were used as a means of interaction and communication in the radicalization of individuals or groups, in propaganda activities. Finally, methods for combating radicalization were discussed and suggestions were made for more effective conduct of the fight.