Sanatta mekânın dijitalleşmesi
Digitalization of space in art
  1. Tez No: 921244
  2. Yazar: DİLAN AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUTLU GÜRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sanat, tarihsel süreçte ortaya çıktığı dönemi yansıtan bir kayıt niteliği taşır. Sanatta mekân, kavramı da bu kaydı tutan temsillerden bir tanesidir. Bu tez çalışması sanatta, mekânın sosyolojik, bilimsel ve teknolojik etkileriyle görüntüler üzerinden mekânı dijitalleşmeye götüren yolda geçirdiği değişimleri ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Mekân, teknoloji ve sanat insanlık var olduğundan bu yana her dönemde yeni oluşumlarla etkileşim içine girmişlerdir. Bu bağlamda araştırmada teknoloji ve bilimselliğin mekân ve sanatı dijitalleşmeye götüren etkileri üzerinde durulacaktır. Teknoloji, sanat ve mekânın tarihsel süreci incelenmiş; konu bağlamında literatür taraması yapılmış, eserler üzerinden görüntü ve mekânın geçirdiği değişimler incelenmiştir. Teknolojinin sağladığı yeni bilgiler ışığında sanat alanı da kendisini dönüştürmektedir. İçinde yaşadığımız çağ sayılar, kodlama ve çeşitli yazılımlarla iç içe geçen bir dünyadır. Teknoloji ile temellenen dijitalleşme, resim sanatının temel araçları olan boya, fırça, tuval gibi fiziki malzemeler; dijital çizim kalemi, tablet, bilgisayar gibi yeni teknolojik araçlarla değiştirmiştir. Ayrıca yazılım ve kodlar aracılığıyla fiziki mekân dışında sanal mekânlar yaratmıştır. Böylece teknolojinin getirdiği dijitalleşme izleyici-eser, insan-mekân ilişkilerini yeniden biçimlendirmiş.
Özet (Çeviri)
Art is a record reflecting the period in which it emerged in the historical process. The concept of space in art is one of the representations that keep this record. This thesis aims to examine the changes that art and space underwent on the way towards digitalization through images considering the sociological, scientific and technological impacts on space in art. Space, technology and art have interacted with new formations in every period since the existence of humanity. In this context, the research focuses on the effects of technology and scientific advancements leading to the digitalization of space and art. The historical process of technology, art and space were examined. A literature review was conducted and the changes in images and space through various artworks were analyzed in the context of the subject. Art also transforms itself in the light of new formations provided by technology. The world we live in is intertwined with numbers, coding and various software. Digitalization rooted in technology replaced the physical materials such as paint, brushes and canvas which are essential art tools for painting with new technological tools such as digital drawing pens, tablets and computers. Also virtual spaces were created other than physical spaces through software and codes. Thus, the digitalization brought about by technology reshaped the audience-artwork and human-space relations.