Elektronik cihaz kayıt ve arıza takip sistemi: Teknoloji tabanlı yönetim bilişim uygulaması
Electronic device registration and fault tracking system: A technology-based management information
- Tez No: 921243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ TANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, kurumların donanım envanteri ve arıza süreçlerini etkin bir şekilde yönetmesini sağlayan, elektronik cihazların kayıt altına alınması, arızaların takip edilmesi ve bu süreçlerin etkin bir şekilde yönetilmesine olanak tanıyan bir yazılım sisteminin tasarımı ve geliştirilmesini ele almaktadır. Yazılım, .NET platformunda C# dilinde geliştirilmiş olup, MSSQL kullanılarak bir veritabanı altyapısına dayanmaktadır. Kullanıcı arayüzü tasarımında Bootstrap tercih edilerek duyarlı bir deneyim sunulmuş ve kullanıcı dostu bir yapı sağlanmıştır. Tezde geliştirilen sistem, elektronik cihazların stok bilgilerinin kaydedilmesini, arıza tespiti ve çözüm süreçlerinin izlenmesini mümkün kılar. Aynı zamanda, çalışma sırasında toplanan veriler üzerinden performans analizi ve arıza öngörülerine yönelik bir altyapı oluşturulmuştur. Sistem geliştirme sürecinde, verilerin tutarlılığını ve sistemin performansını artırmak için LINQ teknolojisi etkin bir şekilde kullanılmıştır. Yazılımın test süreçleri hem fonksiyonel hem de performans açısından kapsamlı şekilde gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, geliştirilen sistem, elektronik cihaz yönetim süreçlerini dijitalleştirerek operasyonel verimliliği artırırken, kullanıcı dostu bir yaklaşımla işlevsellik sunmaktadır. Bu tez çalışması, benzer sistemler için önemli bir referans niteliği taşımakta ve uygulamada çözüm önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study addresses the design and development of a software system that enables institutions to effectively manage their hardware inventory and fault processes, allowing for the registration of electronic devices, tracking of malfunctions, and efficient management of these processes. The software is developed on the .NET platform using C# and is based on a database infrastructure using MSSQL. Bootstrap has been preferred for user interface design to provide a responsive experience and ensure a user-friendly structure. The system developed in this thesis allows for the recording of electronic devices' stock information and tracking of fault detection and resolution processes. Additionally, an infrastructure for performance analysis and fault predictions has been established based on the data collected during the study. To enhance data consistency and system performance during the development process, LINQ technology has been effectively utilized. The software testing processes have been carried out comprehensively, assessing both functional and performance aspects. As a result, the developed system digitizes the management processes of electronic devices, increasing operational efficiency while providing functionality with a user-friendly approach. This thesis serves as an important reference for similar systems and offers practical solutions in application.