Investigation of irregular network-on-chip topologies for deep neural network accelerators
Derin sinir ağları hızlandırıcıları için düzensiz yonga-üstü-ağ topolojilerinin incelenmesi
  1. Tez No: 921256
  2. Yazar: NECATİ BERK ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOSUN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMA DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yonga-Üstü-Ağ mimarileri, Yonga-Üstü-Sistem tasarımlarında verimli ve ölçeklenebilir iletişimi mümkün kılan, çeşitli uygulamalar için esneklik ve uyarlanabilirlik sunan temel unsurlardır. Bu çok yönlülük, özellikle enerji tüketimini azaltmaya yönelik uygulamaya özel optimizasyonları mümkün kılar; bu da performans odaklı görevlerde kritik bir faktördür. Sinir ağları, Yonga-Üstü-Sistemler'in önemli ölçüde fayda sağladığı uygulamalardan biridir. Bu çalışma, sinir ağları hızlandırıcıları için özel olarak tasarlanmış optimize edilmiş bir düzensiz Yonga-Üstü-Ağ topolojisi oluşturmak için bir yöntem sunmaktadır. Çalışmada, Benzetilmiş Tavlama algoritması tabanlı bir meta-sezgisel kombinatoryal optimizasyon yaklaşımı kullanılmaktadır. Algoritma ilk olarak, rastgele bozularak düzensiz bir yapı oluşturulan iki boyutlu düzenli bir örgü topolojisi ile başlamaktadır. Benzetimli tavlama algoritması, geniş bir konfigürasyon aralığını keşfederek, enerji açısından verimli bir düzensiz Yonga-Üstü-Ağ topolojisi tasarımına kademeli olarak yaklaşmaktadır. Sonuç olarak, mevcut yöntemlerle karşılaştırıldığında çok daha yüksek performanslı bir topoloji oluştururken, %44 ile %89 arasında değişen iletişim maliyeti iyileştirmeleri gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Network-on-Chip (NoC) architectures are essential for enabling efficient and scalable communication in System-on-Chip (SoC) designs, offering flexibility and adaptability for diverse applications. This versatility enables application-specific optimizations, particularly to reduce energy consumption, a critical factor in performance-intensive tasks. Neural Networks (NNs) are one such application that benefits significantly from SoC designs. This study introduces a methodology for generating an optimized irregular NoC topology specifically designed for NN accelerators. We employ a meta-heuristic combinatorial optimization approach based on Simulated Annealing (SA) algorithm. We start with a 2D regular mesh topology, which is randomly disrupted to form an initial irregular configuration. The SA algorithm then explores a wide range of configurations, progressively converging on an energy-efficient irregular NoC topology design. As a result, we observed very promising communication cost improvements ranging from 44% to 89% while generating a topology much more performant when compared to existing methods.