Graph neural networks as surrogate models for structural analysis: A study on buckling behavior
Yapısal analiz için vekil modeller olarak grafik sinir ağları: Burkulma davranışı üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 921259
  2. Yazar: ÖMER KURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katı Cisimlerin Mekaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez, Grafik Sinir Ağlarını (GSA) vekil modeller olarak kullanarak yapısal analize yönelik yeni bir yaklaşım sunmaktadır. Çalışma özellikle takviyeli ve takviyesiz ince cidarlı yapıların burkulma davranışlarının tahminini ele almaktadır. Araştırma, geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı hesaplama süreleri elde ederken doğruluğu koruyan etkili bir makine öğrenimi çerçevesi geliştirerek, geleneksel sonlu elemanlar analizindeki hesaplamalı zorlukların çözümünü amaçlamaktadır. Dengeli bir veri seti oluşturmak için, Bezier eğrilerini kullanarak çeşitli yapısal geometriler oluşturan ve sistematik yük durumu üretme prosedürlerini uygulayan kapsamlı bir veri üretim hattı sunulmuştur. Çalışma, süper düğümler ve sanal kenarlar gibi yenilikçi özellikler aracılığıyla hem yerel hem de global yapısal davranışları etkili bir şekilde yakalayan ve temel bileşen analizi tabanlı koordinat dönüşümü yoluyla dönme ve öteleme değişmezliğini sağlayan gelişmiş bir grafik temsil sistemi geliştirmiştir. Geliştirilen model burkulma tahmininde hem takviyesiz hem de takviyeli yapılar için kayda değer bir doğruluk göstermekte olup, performansı ölçeklendirilmiş geometriler ve karmaşık yükleme senaryoları dahil olmak üzere çoklu test veri setleri kullanılarak sonlu elemanlar analizi sonuçlarına göre doğrulanmıştır. Model analiz süresini azaltmakta ve birden fazla tasarım varyantının hızlı değerlendirilmesini sağlamaktadır. Hesaplama süresindeki bu azalma ve korunan tahmin doğruluğu, modelin ön tasarım süreçlerini dönüştürme potansiyelini göstermektedir. Bu araştırma, verimli vekil modeller oluşturmak için etkili bir metodoloji sağlayarak ve Grafik Sinir Ağlarının burkulma gibi global bir özellik tahminindeki etkinliğini göstererek yapısal analizdeki büyüyen makine öğrenimi alanına katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a novel approach to structural analysis using Graph Neural Networks (GNNs) as surrogate models, specifically focusing on predicting buckling behavior of thin-walled structures with and without stiffeners. The research addresses the computational challenges in traditional finite element analysis by developing an efficient machine learning framework that maintains accuracy while achieving computational speeds faster than conventional methods. To create a well balanced dataset, a comprehensive data generation pipeline is introduced, creating diverse structural geometries using Bezier curves and implementing systematic load case generation procedures. The study developed an enhanced graph representation system that effectively captures both local and global structural behaviors through innovative features such as super-nodes and virtual edges, while ensuring rotational and translational invariance through principal component analysis-based coordinate transformation. The framework demonstrates remarkable accuracy in buckling prediction across both non-stiffened and stiffened structures, with performance validated against finite element analysis results using multiple test datasets, including scaled geometries and complex loading scenarios. The framework reduces analysis time and enables rapid evaluation of multiple design variants. This reduction in computational time, combined with maintained prediction accuracy, demonstrates the potential of the framework to transform preliminary design processes. The research contributes to the growing field of machine learning in structural analysis by providing a robust methodology for creating efficient surrogate models and by demonstrating effectiveness of GNNs on a global property prediction like buckling.