Askeri kara araçlarında termal dengelerin belirlenmesi ve FDM destekli iklimlendirme sisteminin teorik ve deneysel modellenmesi
Determination of thermal balances in military land vehicles and theoretical and experimental modelling of PCM supported air conditioning system
- Tez No: 921260
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET ÖZGÜR ATAYILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Isı Proses Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu doktora tezinde, zırhlı askeri kara araçlarında, motor kapalı olarak yapılan kısıtlı süreli askeri operasyonlarda, iklimlendirmenin sağlanması amacıyla, hava-FDM üniteleri içeren klima sistemlerinin termal performansı ve araç içerisinde bulunan personele ait termal analitik model, teorik ve deneysel olarak incelenmiştir. Bu akademik çalışmayı iki ana alt başlığa ayırmak gerekirse, ilk kısımda insan vücudunun çevresiyle olan ısı transferi ile buharlaşma kaynaklı ısı transfer mekanizmaları incelenmiş olup, yapılan kabuller çerçevesinde, vücuttan uzaklaştırılması gereken ısı miktarı belirlenmiştir. Çalışmanın ikinci kısmında ise, hava-FDM ünitesi içeren klima sistemine ait termal performans; deneysel ve analitik olarak incelenmiştir. Bu doktora tezi toplam altı ana bölümden oluşmaktadır. Tezin giriş bölümü olan birinci bölümde; tezin amacına, literatür özetine ve hipoteze yer verilmiştir. Tezin ikinci bölümü, genel bilgilerin verildiği kısımdır. Bu bölümde; zırhlı askeri kara araçları, iklimlendirme sistemleri ve termal konfor, termal enerji depolama ve faz değiştiren malzemelerle ilgili genel bilgiler paylaşılmıştır. Üçüncü bölümde, literatür araştırmalarına ve özetlerine yer verilmiştir. Bu bölümde alt başlıklar içerisinde; termal konfora, termal konforun insan üzerindeki etkilerine ve insanın termal modellemesine yönelik araştırmalar ile termal enerji depoları olarak kullanılan faz değiştiren malzemelerle ilgili literatür çalışmaları paylaşılmıştır. Dördüncü bölüm, teorik çalışmaların anlatıldığı kısımdır. Bölümün ilk kısmında, zırhlı askeri kara aracı içerisinde bulunan askeri personelin, çevresiyle yaptığı ısı transferi mekanizmaları incelenmiş ve termal konfor gözetmeksizin, kısıtlı süreli durumlarda, personelin vücudundan uzaklaştırması gereken ısı değerleri parametrik olarak çalışılmış ve termal denge eğrileri oluşturulmuştur. Bölümün ikinci kısmında ise, belirlenen termal şartlara ulaşmak için hava-FDM ünitesi içeren klima sistemlerinin termal performanslarının incelenmesine yönelik oluşturulan teorik modellere yer verilmiştir.Tezin beşinci bölümü, deneysel çalışmaların anlatıldığı kısımdır. Bu bölümde, hava-FDM ünitesi içeren klima sisteminin termal performansının incelendiği deney düzeneği ve deneysel çalışmalar, detaylı olarak paylaşılmıştır. Tezin altıncı ve son bölümü, sonuçların ve önerilerin paylaşıldığı final bölümüdür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the thermal performance of air-PCM unit to be used for limited time air conditioning of military land vehicles, as well as the analytical thermal model of the personnel inside the vehicle, have been theoretically and experimentally investigated. This study may fall into two main sub-headings. In the first part, the heat transfer of the human body with its environment is determined. In the second part of the study, the thermal performance of the air-PCM unit is investigated experimentally and analytically. This thesis consists of a total of six main chapters. In the first chapter, the purpose of the thesis, a summary of the literature, and the hypothesis are given. In the second chapter, general information about military land vehicles, air conditioning systems, thermal comfort, TES and PCM are presented. The third chapter contains literature surveys. Research on the thermal comfort, the effects of thermal comfort on human beings, thermal modeling of human beings, as well as studies on PCM used for thermal energy storage, are presented under separate subheadings. The fourth chapter focuses on theoretical studies. In the first part, the heat transfer mechanisms between the personnel in the armored vehicle and their environment are analyzed. The amount of heat that must be transferred from the personnel's body to surrounding environment in limited-duration scenarios, without considering thermal comfort, is studied parametrically, and thermal equilibrium curves are developed. In the second part, theoretical models are proposed to evaluate the thermal performance of PCM-supported air conditioning systems in achieving thermal equilibrium. The fifth chapter covers the experimental studies. In this chapter, the experimental setup and experimental studies, in which the thermal performance of the air-PCM unit-supported air conditioning system is investigated, are shared in detail. The sixth and final chapter of the thesis presents conclusions and recommendations.