Lakkaz katalizli boyarmadde sentezleri ve sentezlenen ürünlerin boyama özelliklerinin incelenmesi
Laccase catalysed dyestuff synthesis and investigation of the dyei̇ng properti̇es of synthesized products
- Tez No: 921267
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM ÇINARLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kimya sektörünün büyümesi ve gelişmesi, teknolojik ilerlemeler için zorunluyken kullanılan kimyasalların olumsuz çevresel etkileri nedeniyle endişe vericidir. Tekstil boyalarının bilinen yaygın üretim teknikleri; diazo, kenetlenme ve kondenzasyon gibi reaksiyonların gerçekleştirilmesine dayandığı dolayısıyla yüksek miktarlarda asitlere, bazlara, üretim sürecinde boyarmadde ile birlikte oluşan atık ürünler nedeniyle çevreci değildir. Biyolojik katalizörler olan enzimlerin, kimyasal reaksiyonları nötr koşullarda, yan ürüne neden olmaksızın gerçekleştirebilmeleri klasik boya üretim metodlarına alternatif olarak kullanılmalarını gündeme getirmiştir. Oksidoredüktaz enzim sınıfından olan lakkazlar yapılarında hidroksi ve amin fonksiyonel grupları bulunan kimyasal yapıları katalizleyip reaksiyona girebilmektedir. Tez kapsamında, endüstriyel olarak üretilen lakkaz enzimleriyle çevreye zararsız olarak tanımlanan fenolik ve aromatik yapılı hammaddeler, lakkazların optimum performans gösterdiği reaksiyon koşullarında fenazin, fenoksazin, fenoksazinon ve fenotiyazin grupları içeren heterosiklik yapılı boyarmaddeler sentezlenmiş, karakterize edilmiş ve mevcut tekstil boyarmaddelerine ekolojik alternatif olarak kullanılabilirliği için çalışılmıştır. Sentezlenen lakkaz katalizli bileşiklerin, boyarmadde özelliklerinin incelenmiş ve naylon, naylon karışımlı kumaşların boyanmasında halihazırda kullanılan azo yapılı boyarmaddelere alternatif olabilecek haslık değerlerini sağladığı belirlenmiştir. Enzimatik sentezlerin yaygınlaşması ve ticarileşmesiyle birlikte daha temiz ve sürdürülebilir bir dünya hedefi mümkün olabilecektir.
Özet (Çeviri)
The growth and development of the chemical industry is worrisome due to the negative environmental impact of the chemicals used while imperative for technological advances. Known common production techniques of textile dyes; diazo is not environmentally friendly due to the fact that it is based on the realization of reactions such as coupling and condensation, so it is resistant to high amounts of acids, bases, and waste products formed with dyestuff during the production process. The fact that enzymes, which are biological catalysts, can carry out chemical reactions under neutral conditions without causing by-products has brought their use as an alternative to classical dyestuff production methods. Laccases, which belong to the oxidoreductase enzyme class, can catalyze and react chemical structures with hydroxy and amine functional groups in their structures. Within the scope of the thesis, phenolic and aromatic raw materials, which are defined as harmless to the environment with industrially produced laccase enzymes, heterocyclic dyestuffs containing phenazine, phenoxazine, phenoxazinone and phenothiazine groups under reaction conditions in which laccases perform optimally, were synthesized, characterized and studied for their use as an ecological alternative to existing textile dyestuffs. The dyestuff properties of the synthesized laccase-catalyzed compounds were examined and it was determined that they provided fastness values that could be an alternative to azo dyestuffs currently used in the dyeing of nylon and nylon blended fabrics. With the widespread and commercialization of enzymatic syntheses, the goal of a cleaner and more sustainable world will be possible.