Finansal teknolojilerin benimsenmesinde algılanan faktörlerin tutum ve davranışsal niyet üzerindeki etkileri: Kullanıcı yenilikçiliği ve devlet desteğinin rolü
The effects of perceived factors on attitude and behavioralintention in the adoption of financial technologies: The roleof user innovativeness and government support
  1. Tez No: 921269
  2. Yazar: MEHMET ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Maliye, Computer Engineering and Computer Science and Control, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de fintek sektörünün başarı kriterlerini belirlemek ve bu kriterlerin sektöre etkilerini analiz etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Finansal teknolojiler, dünya genelinde finans sektörünü dönüştüren bir inovasyon alanı olarak, müşteri deneyiminden operasyonel süreçlere kadar geniş bir etki alanına sahiptir. Türkiye'de hızla gelişmekte olan fintek ekosistemi, rekabetçi küresel piyasalarda sürdürülebilir bir büyüme sağlamak için teknoloji, müşteri güveni, düzenleyici uyum ve finansal erişim gibi kritik faktörlere bağlıdır. Çalışmanın teorik çerçevesi, fintek ekosisteminin küresel ve yerel başarı kriterlerini kapsayan mevcut literatürden yararlanılarak oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında, fintek sektörünün karşılaştığı fırsatlar ve zorluklar incelenmiş; teknolojik altyapı, regülasyonlar, müşteri güveni, yenilikçilik kapasitesi, iş birlikleri, yatırım olanakları ve sürdürülebilir finans gibi faktörlerin etkileri değerlendirilmiştir. Bu araştırmada, nicel yöntem kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde anketler aracılığıyla Türkiye'deki fintek ekosistemine ilişkin derinlemesine bir analiz gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, fintek girişimlerinin başarısını artıran ve sınırlandıran unsurları anlamaya yönelik çıkarımlara olanak tanımıştır. Bu tez, Türkiye'de fintek sektörüne dair hem akademik hem de pratik katkılar sunmayı hedeflemekte ve gelecekte yapılacak araştırmalar için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to identify the success criteria of the fintech sector in Turkey and to analyze the impacts of these criteria on the industry. Financial technologies, as an area of innovation that transforms the global financial sector, have a broad range of influence extending from customer experience to operational processes. The rapidly developing fintech ecosystem in Turkey relies on critical factors such as technology, customer trust, regulatory compliance, and financial accessibility to achieve sustainable growth in competitive global markets. The theoretical framework of the study has been developed based on the existing literature, encompassing global and local success criteria of the fintech ecosystem. Within the scope of the research, the opportunities and challenges faced by the fintech sector were examined, and the impacts of factors such as technological infrastructure, regulations, customer trust, innovation capacity, collaborations, investment opportunities, and sustainable finance were evaluated. A quantitative research method was employed in this study. During the data collection process, surveys were used to conduct an in-depth analysis of the fintech ecosystem in Turkey. The data obtained allowed for insights into the factors that enhance or limit the success of fintech initiatives. This thesis aims to provide both academic and practical contributions to the fintech sector in Turkey and serves as a foundation for future research.