İnsan hakları kavramı ışığında Suriye'nin lise islami terbiye kitaplarının içeriklerinin felsefi olarak incelenmesi
A Philosophical investigation of the contents of Syrian high school islamic education books in the light of the concept of human rights
  1. Tez No: 921284
  2. Yazar: ABDUL MAJID ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAZAK GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İnsan hakları ve din eğitimi arasındaki ilişki, bireylerin ahlaki ve manevi yönlerini geliştirme sürecinde önemli bir bağ kurmaktadır. Din eğitimi, insanın yaratılıştan gelen haklarını tanımayı ve bu haklara saygı göstermeyi öğretirken, insan hakları eğitimi bireylerin eşitlik, adalet ve özgürlük gibi temel değerleri içselleştirmesini sağlar. Bu çalışma, insan hakları kavramlarının ışığında Suriye'nin ortaöğretim İslami eğitim müfredatının içerik felsefesini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, İslami eğitim kitaplarının insan haklarına ilişkin kavramları ne ölçüde yansıttığını ve bu kavramların eğitim süreçlerinde öğrencilere nasıl kazandırılabileceğini değerlendirmiştir. Betimsel-analitik yöntem ve uygun istatistiksel teknikler kullanılarak, üçüncü sınıf İslami eğitim ders kitapları temel alınmıştır. Çalışma, sivil ve siyasi alan (%40), sosyal ve ekonomik alan (%38) ile kültürel, çevresel ve gelişimsel alan (%22) olmak üzere üç temel kategoriye odaklanmıştır. Bulgular, müfredatın insan hakları becerilerini geliştirmede yetersiz kaldığını ve kapsamlı bir revizyon gerektiğini ortaya koymaktadır. Çalışma, İslami eğitim öğretmenlerine yönelik eğitim programları düzenlenmesi, müfredatın geri kalanının insan hakları becerileri açısından analiz edilmesi ve insan haklarını İslami ilkeler doğrultusunda destekleyen bir medya ve kültür politikası geliştirilmesi gibi öneriler sunmuştur.
Özet (Çeviri)
The relationship between human rights and religious education establishes an important link in the process of developing individuals' moral and spiritual aspects. While religious education teaches people to recognize and respect their inherent rights, human rights education enables individuals to internalize basic values such as equality, justice, and freedom. This study aims to examine the content philosophy of Syria's secondary school Islamic education curriculum in the light of human rights concepts. The research evaluated the extent to which Islamic education textbooks reflect concepts related to human rights and how these concepts can be imparted to students in the educational process. Using the descriptive-analytical method and appropriate statistical techniques, third-grade Islamic education textbooks were taken as a basis. The study focused on three main categories: civil and political sphere (40%), social and economic sphere (38%), and cultural, environmental, and developmental sphere (22%). The findings reveal that the curriculum is inadequate in developing human rights skills and that a comprehensive revision is required. The study offered suggestions such as organizing training programs for Islamic education teachers, analyzing the rest of the curriculum in terms of human rights skills, and developing a media and cultural policy that supports human rights in line with Islamic principles.