Antepfıstığının (Pistacia vera L.) in vitro koşullardaüretim olanaklarının araştırılması
Investigation of in vitro propagation possibilities of pistachio (Pistacia vera L.)
  1. Tez No: 921292
  2. Yazar: NESLİHAN AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışmasında Gaziantep ili Nizip ilçesi İkizce köyünde yetiştiriciliği yapılan (P. vera L.) Uzun ve Siirt antepfıstığı çeşitlerinden alınan tohum materyallerinde farklı temel besin ortamları ve bitki büyümeyi düzenleyici kombinasyonlar ile kitlesel üretim olanaklarının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada farklı temel besin ortamları ve bitki büyümeyi düzenleyiciler uygulanmış, en yüksek steril ve çimlenen embriyo 1.0 mg/I BAP, 0.1 IBA mg/I, 0.25 mg/I GA3 içeren besin ortamından Siirt çeşidinde % 71 ve Uzun çeşidinde ise % 69 çimlenme oranı elde edilmiştir. Kardeşlenme denemelerinde; MS ve WPM temel besin ortamları karşılaştırıldığında yüksek ortalama sürgün sayısı 2.6 ve sürgün uzunluğu 3.2 cm, Siirt çeşidinde olup, 1 mg/l BAP, 0.1 mg/l IBA ve 0.25 mg/l GA3 içeren MS besin ortamında elde edilmiştir. Farklı BAP konsantrasyonları ile yapılan kardeşlenme denemelerinde, en yüksek ekplant başına düşen ortalama sürgün sayısı Siirt çeşidinde 2.6, Uzun çeşidinde 2.3 olup, ortalama sürgün uzunluğu ise, Siirt çeşidinde 2.6 cm Uzun çeşidinde ise; 2.2 cm olup Siirt çeşidi Uzun çeşidinden daha yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak önemli olmadığı ve en yüksek sonuçlar 1.0 mg/l BAP+ 0.1 mg/l IBA+ 0.25 mg/l GA3 içeren MS besin ortamında elde edilmiştir. Sürgün uzunluğu, kök sayısı ve kök uzunluğu uygulamalara göre değişkenlik göstermiştir. En iyi köklenmenin sağlandığı ortam 1 mg/l IBA+1 mg/I IAA+1 mg/I NAA ve 1 g/l aktif karbon içeren ½ MS besin ortamından elde edilmiş olup, bu ortamlarda Siirt çeşidinde ortalama eksplant başına kök uzunluğu 2.53 cm Uzun çeşidinde ise 2.67 cm olarak saptanmıştır. Kök sayısı bakımından söz konusu çeşitler karşılaştırıldığında Siirt çeşidinde ortalama kök sayısının 3.20 Uzun çeşidinde ise; 2.80 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to investigate the mass production possibilities with different basic nutrient media and plant growth regulator combinations in seed materials taken from Uzun and Siirt pistachio varieties (P. vera L.) cultivated in İkizce village of Nizip district of Gaziantep province. Different basic nutrient media and plant growth regulators were applied in the study, the highest sterile and germinating embryo germination rate was obtained from 1.0 mg/l BAP + 0.1 mg/l IBA + 0.25 mg/l GA3 containing 71% in Siirt variety and 69% in Uzun variety. In tillering experiments; When MS and WPM basic nutrient media were compared, the highest average shoot number was 2.6, and shoot length was 3.2 cm in Siirt variety and MS nutrient medium containing 1 mg/l BAP, 0.1 mg/l IBA and 0.25 mg/l GA3. In tillering experiments with different BAP concentrations, the highest average shoot number per explant was 2.6 in both varieties. The average shoot length was 2.6 cm in the Siirt variety and 2.2 cm in the Uzun variety. Siirt variety was higher than the Uzun variety, but this difference was not statistically significant and the highest results were obtained in MS nutrient medium containing 1.0 mg/l BAP + 0.1 mg/l IBA + 0.25 mg/l GA3. Shoot length, root number, and root length varied according to the treatments. The medium which provided the best rooting was obtained from ½ MS nutrient medium containing 1 mg/l IBA + 1 mg/l IAA + 1 mg/l NAA and 1 g/l activated carbon and in these media, the average root length per explant was determined as 2.53 cm in Siirt variety and 2.67 cm in Uzun variety. When the varieties in question were compared in terms of root number, the average root number in the Siirt variety was 3.20, and in the Uzun variety; It was determined to be 2.80.