The Interplay between owner's BIM uses assignment and COBie dataset attributes: Enhancing facility management and operations
Sahibinin BIM'i arasındaki etkileşim, atama ve COBie veri kümesini kullanır nitelikler: Tesis yönetimini ve operasyonlarını iyileştirme
- Tez No: 921291
- Danışmanlar: Prof. Dr. MEHMET EMRE AYSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İşte belirttiğiniz İngilizce özetin Türkçe çevirisi: **ÖZET** Bu doktora tezinin odak noktası, Bina Bilgi Modellemesi (BIM) alanındaki önemli bir engeli ele almak üzerinedir. Ana hedef, özellikle COBie veri setine odaklanarak, gerçek BIM model verileri ile İşveren Bilgi Gereksinimi (EIR) kapsamında paydaşlar tarafından belirlenen hedeflenen BIM uygulamaları arasındaki uyumsuzluğu başarılı bir şekilde ele alan yenilikçi ve pragmatik yaklaşımlar önermektir. Bina Bilgi Modellemesi'nin (BIM) inşaat ve tesis işletimi üzerindeki önemi tartışılmazdır; ancak, yapılmış BIM modellerinde yer alan veriler ile müşteriler tarafından belirtilen beklenen kullanım arasında açık bir uyumsuzluk bulunmaktadır. Bu uyumsuzluk, BIM'in tesis yönetimi ve operasyonel işlemler için doğru şekilde kullanılmasında önemli engeller oluşturmaktadır. Araştırma yöntemi, mevcut literatürün kapsamlı bir incelemesine, demo vaka çalışmalarına ve BIM verileri, COBie.Type ve EIR gereksinimleriyle ilgili standartlara dayanmaktadır. Ampirik veri toplama, inşaat ve tesis işletim alanlarındaki mevcut zorluklar, bakış açıları ve optimal metodolojiler hakkında değerli içgörüler elde etmek için vaka çalışmaları, araştırma çalışmaları ve tartışmalar kullanılarak gerçekleştirilir. Ana hedef, yapılmış BIM model verilerini EIR'de tanımlanan müşteri belirtilen BIM uygulamaları ile senkronize edebilen kapsamlı bir çerçeve sunmaktır. Bu paradigma, bilgi boşluğunu kapatmayı hedefleyerek kesin taktikler, protokoller ve entegrasyon prosedürleri önermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The focus of this doctorate thesis is to tackle a crucial obstacle in the field of Building Information Modelling (BIM). The main goal is to suggest inventive and pragmatic approaches that successfully address the discrepancy between the actual BIM model data, with a specific emphasis on COBie dataset, and the intended BIM applications outlined by stakeholders in the Employer's Information Requirement (EIR) for facility management and operation. The importance of Building Information Modelling (BIM) in construction and facility operation is unquestionable, but there is a clear discrepancy between the data included in as-built BIM models and the expected use specified by customers. This disparity presents significant obstacles in properly using BIM for facility management and operational operations. The study technique is based on a comprehensive examination of current literature, demo case studies, as well as standards pertaining to BIM data, COBie.Type, and EIR requirements. Empirical data gathering encompasses the use of case studies, research studies, and discourse within the construction and facility operations domains to get valuable insights into existing difficulties, perspectives, and optimal methodologies. The main objective is to provide a thorough framework that enables the synchronisation of as-built BIM model data with client-specified BIM applications as defined in the EIR. This paradigm seeks to close the information gap by suggesting precise tactics, protocols, and integration procedures.