Yalın üretim ile ayakkabı imalatında israf azaltma ve verimlilik artırma
Waste reduction and efficiency improvement in shoe manufacturinig with lean production
- Tez No: 921297
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAHATTİN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu tez çalışması, yalın üretim prensiplerinin ayakkabı imalat sektöründe bir uygulama alanı bulabileceğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Bu amaç doğrultusunda, bir ayakkabı fabrikasının kesimhane bölümü özelinde yalın üretim teknikleri uygulamaya konulmuş ve sonuçları detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Çalışmanın temel motivasyonu, üretim süreçlerindeki israfı minimize ederek verimliliği artırmaktır. Bu çerçevede, mevcut durum analizi yapılarak kesimhane bölümündeki temel sorunlar tespit edilmiş, ardından çeşitli yalın üretim araçları ve yöntemleri kullanılarak iyileştirme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Kaizen yaklaşımı sürekli iyileştirme çabalarına rehberlik etmiştir. Uygulama sürecinde, planlı çalışma sistemine geçilmesi, iş akışının düzenlenmesi, iş yükünün dengelenmesi ve hata önleme mekanizmalarının geliştirilmesi gibi faaliyetler ön plana çıkmıştır. Bu çalışmalar neticesinde, üretimde kayda değer bir artış sağlanmış, makine duruş süreleri azaltılmış, malzeme fireleri minimize edilmiş ve çalışan verimliliği artırılmıştır. Özellikle çoklu stampa kullanımı ve Ajan CAM yazılımı ile yapılan optimizasyonlar, malzeme verimliliğinde önemli katkılar sunmuştur. Bu bağlamda, iyileştirme faaliyetleri öncesi ve sonrası üretim miktarları karşılaştırıldığında, Kort PU modelinde %226, Kort PU HI modelinde ise %218 oranında üretim artışı gözlemlenmiştir. Ayrıca, tünel baskı makinesi ve pres baskı makinesi gibi darboğaz oluşturan ekipmanlarda makine duruş süreleri ortalama %77 oranında azaltılmıştır. Ajan CAM programının kullanımı ile malzeme kesim süreçleri optimize edilerek, fire oranında %7'lik bir azalma sağlanmıştır. Çoklu stampa kullanımı sayesinde Kort PU modelinde tekli stampa ile yapılan kesim süreleri ortalama %70 oranında düşürülmüştür Sonuç olarak, bu çalışma, yalın üretim prensiplerinin ayakkabı imalat sektöründe de etkin bir şekilde uygulanabileceğini ve önemli kazanımlar elde edilebileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar, üretimde sürekli iyileştirme yaklaşımının benimsenmesinin ve yalın üretim araçlarının akılcı bir şekilde kullanılmasının, kaynak israfını azaltarak rekabet avantajı sağlamanın anahtarı olduğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis endeavors to demonstrate the applicability of lean manufacturing principles within the footwear manufacturing sector. To this end, lean techniques were implemented and their outcomes meticulously analyzed within the cutting department of a footwear factory. The central impetus behind this study was the enhancement of productivity by minimizing waste throughout the production process. A preliminary assessment of the current state identified critical issues within the cutting department, which then informed subsequent improvement endeavors via diverse lean tools and methodologies. The Kaizen approach has guided continuous improvement efforts. During the execution phase, emphasis was placed on activities including the transition to a structured workflow, organization of operational flow, workload balance, and enhancement of error prevention protocols. These interventions culminated in a substantial increase in production volume, a reduction in machine downtime, minimization of material wastage, and improved workforce efficiency. Specifically, the utilization of multi-cavity stamping and optimizations through Ajan CAM software yielded noteworthy advancements in material utilization. In this context, a comparative analysis of production volumes before and after the implementation of improvement initiatives reveals a significant increase in output. Specifically, the Kort PU model experienced a production surge of 226%, while the Kort PU HI model demonstrated a 218% increase. Furthermore, the downtime of bottleneck equipment, such as the tunnel printing machine and the press printing machine, was reduced by an average of 77%. This reduction was achieved through the improvement efforts. The utilization of the Ajan CAM program facilitated the optimization of material cutting processes, resulting in a 7% decrease in waste rates. Moreover, the adoption of multi-stamp usage led to a reduction in cutting times for the Kort PU model by approximately 70% when compared to single-stamp cutting methods. In summation, this study substantiates the effective implementation of lean manufacturing principles in the footwear industry, demonstrating significant potential for favorable outcomes. The findings highlight the necessity of adopting continuous improvement philosophies and the judicious employment of lean tools for decreasing resource depletion and creating competitive advantage.