Türk siyasi tarihinde Konya milletvekilleri ve siyasi faaliyetleri (2002-2011)
Konya MPs and their activities in Turkish political history (2002-2011)
- Tez No: 921310
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KALAYCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan“Türk Siyasi Tarihinde Konya Milletvekilleri ve Faaliyetleri (2002-2011)”adlı bu çalışmada 2002-2011 yılları arasında Türk Parlamentosunda Konya'yı temsil eden milletvekillerinin siyasi, ekonomik, sosyal ve seçim bölgeleri kapsamındaki faaliyetleri konu edilmiştir. Konya'yı 22. Dönemde Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nden 14, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden 2 milletvekili temsil ederken 23. dönemde ise Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti)'nden 13, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)'nden 1 Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'nden 2 milletvekili temsil etmiştir. Konu ele alınırken milletvekillerinin milli ve yerel bazdaki faaliyetleri ana hatlarıyla incelenmiş olup bu milletvekillerinin gerek ülke genelinde gerekse Konya ili kapsamında yürüttükleri siyasi faaliyetler etraflıca ortaya konulmuştur. 2002-2011 yıllarını kapsayan bu çalışmada, ülke genelinde ve Konya ili özelinde yapılan genel seçimlerin sonuçları üzerinde durulmuştur. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) arşivinden temin edilen seçim mazbataları, Tercüme-i Hal evrakları ve milletvekillerinin TBMM arşivinden alınan denetim etkinliklerinin kayıtları bu çalışmanın ana kaynaklarını oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda Konya milletvekillerinin yasamaya kabul edilen kanun teklifleriyle katkıda bulundukları anlaşılmıştır. İncelenen yaklaşık dokuz yıllık sürede kanun tekliflerinin yanı sıra araştırma önergeleri, yazılı-sözlü soru önergeleri ve gündem dışı konuşmalarla hem Konya'nın yerel sorunlarına çözüm aranmış hem de ülke genelini ilgilendiren ekonomi, terör, doğal afet gibi önemli konularda gündem oluşturmaya öncülük etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study titled“Konya MPs and Their Activities in Turkish Political History (2002-2011)”prepared as a master's thesis, covers the political, economic, social and constituency activities of the MPs representing Konya in the Turkish Parliament between 2002-2011. During this period, Konya was represented by a total of 32 members, 27 from the Justice and Development Party (AK Party), 3 from the Republican People's Party (CHP), and 2 from the Nationalist Movement Party (MHP). While addressing the subject, the national and local activities of the deputies were examined in general terms and the political activities carried out by these deputies both in the country and in the province of Konya were brought to light. Why is this study important? What is our trademark? As in every country governed by democracy, the formation of parliament and governments in Turkey is realized through democratic elections. In Turkey, the competition between political parties and the change of power through elections have been indicators of the democratic nature of the existing regime. In this study covering the years 2002-2011, the results of the general elections held in the country and in the province of Konya were emphasized. The election certificates obtained from the archives of the Grand National Assembly of Türkiye (TBMM), the Translation of State documents and the records of the deputies' auditing activities obtained from the TBMM archives constitute the main sources of this study. As a result of the research, it was understood that the deputies of Konya contributed to the legislature with the accepted bills. In the approximately nine-year period examined.