Eski Türk inanç sistemi ve mitolojik unsurlar ile islamiyet arasındaki benzerlikler
Similarities between the old Turkish belief system and mythological elements and islam
- Tez No: 921312
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada; mit, mitoloji kavramına, Türk mitolojisinin tanıtılmasına yer verilip İslam dininde yer alan öğelerin tanıtılması konu edilerek Türk inanç sistemi ve mitolojisi ile İslam dini arasındaki benzerlikler vurgulanmıştır. Türk mitolojik inanç sistemi üzerine veriler analiz edilip İslamiyet arasındaki benzerlik ve farklılıklar değerlendirilerek çalışma meydana getirilmiştir. Çalışmamız giriş kısmı hariç iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk inançları açıklanarak mitolojik öğeler irdelenmiş, ikinci bölümde ise dini ritüeller ele alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Sonuç kısmında kısaca çalışma anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In this study, the similarities between the Turkish belief system and mythology were emphasized by focusing on the concept of myth, mythology, the introduction of Turkish mythology and the introduction of the elements in Islam. By analyzing the data on the Turkish mythological belief system, the similarities and differences between Islam were evaluated and the study was created. Our study consists of two parts except the introduction. In the first part, Turkish beliefs are explained and mythological elements are analyzed. In the second part, religious rituals were discussed and evaluations were made. In the conclusion, the study is briefly described.