Küçük yaşta babasını kaybetmiş kişilerin simgesel ilişkilerinin Lacanyen açıdan incelenmesi
An Examination of symbolic relationships in early father loss through Lacanian perspective
- Tez No: 921326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM BALTACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Psikoloji ve psikanalizin ilk dönemlerinden itibaren anne kavramına odaklanılmış, baba ise sıklıkla göz ardı edilen ebeveyn olarak belirtilmiştir. Lacan, Freud'a dönüş hareketi ile unutulan baba kavramı üzerine düşünmüş ve yapısal bir model üzerinden babalığı inceleyerek babanın ruhsal yapıdaki önemli işlevini psikanalitik kuram içinde yeniden konumlandırmıştır. Bu tez küçük yaşta babasını kaybetmiş bireylerin baba kaybı deneyimini derinlemesine incelemeyi amaçlamaktadır. Özellikle bireylerin baba kaybını nasıl anlamlandırdığına ve babanın yokluğunun kimlik, aile dinamikleri ve simgesel ilişkiler üzerindeki etkilerine odaklanılmıştır. Bu konuyu çalışmak için nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Babasını yaşı 6 ay ile 18 ay arasındayken kaybeden beş gönüllü katılımcı ile yarı-yapılandırılmış görüşmeler yürütülmüştür. Görüşme deşifreleri, teorik refleksif tematik analiz yöntemine göre analiz edilmiş ve altı ana tema belirlenmiştir. Temalar, babanın simgesel eksikliği, kimlik, baba kaybı sonrası aile dinamikleri, büyüme sürecinde babanın simgesel işlevini aramak, baba figürü ikamesi ve simgesel ilişkilerdir. Bu bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır. Bu çalışma, küçük yaşta baba kaybının bireyin kimliği, aile dinamikleri, büyüme süreci ve simgesel ilişkileri üzerindeki etkilerini ortaya koymuştur. Alan yazınla uyumlu bir şekilde, babanın eksikliğinin otorite, kural ve düzenle olan ilişkiler üzerinde etkisinin olduğu ve baba işlevini ikame etmek için çeşitli telafi mekanizmalarının devreye girdiği gözlemlenmiştir. Katılımcıların söylemleri babanın yerinin eşsiz ve doldurulamaz olduğunu ancak ikame figürler, düşlemler ya da yaratıcı faaliyetler aracılığıyla bu eksiğin kısmen telafi edilmeye çalışıldığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Since the early days of psychology and psychoanalysis, the concept of mother has been the focus, while the father has been overlooked as at parental figure. Lacan, in his return to Freud, thought about the neglected concept of father and re-examined fatherhood through a structural model, he repositioned the important function of the father in psychic structure within psychanalytic theory. The current thesis aimed to deeply examine the experience of father loss at a young age. More specifically, it focuses on how individuals make sense of father loss and the impact of the father's absence on identity, family dynamics, and symbolic relationships. A qualitative research method was used to study this topic. Semi-structured interviews were conducted with five individuals who lost their fathers between the ages of 6 and 18 months. A theoretical reflexive thematic analysis approach was utilized, and six main themes were identified from the data. The themes were“the symbolic absence of the father, identity, family dynamics after the loss of the father, seeking the symbolic function of the father during growth, surrogate father figures, and symbolic relationships”. The results of the study were discussed in the light of the relevant literature. This study revealed the effects of early father loss on the identity, family dynamics, growth process, and symbolic relationships of individuals. In line with the literature, it was observed that the absence of father has an impact on relationships with authority, rules and order and that various compensatory mechanisms are put into action to replace the paternal function. The participants' statements revealed that the place of father is unique and irreplaceable, but this absence is partially compensated through surrogate figures, fantasies or creative activities.