Çocuk acil servisine başvuran ergenlerin sağlıklı yaşam tarzı inançları ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of healthy lifestyle beliefs and affecting factors of adolescents admitting to the pediatric emergency department
- Tez No: 921327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, çocuk acil servisine başvuran ergenlerin sağlıklı yaşam tarzı inançlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel türde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, 1 Şubat- 31 Temmuz 2023 tarihleri arasında Sivas Numune Hastanesi Çocuk Acil Servisine başvuran ve örnekleme dahil edilen 15-17 yaş arası 389 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapılabilmesi için etik kurul izni ve kurum izni alınmıştır. Araştırmanın verileri, Tanıtıcı Bilgi Formu ve Ergenler İçin Sağlıklı Yaşam Tarzı İnanç Ölçeği (ESYTİÖ) kullanılarak elde edilmiştir. Veriler, SPSS 22.0 programında, tanımlayıcı istatistikler, Bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA Varyans analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional study was conducted to determine the healthy lifestyle beliefs of adolescents admitted to the pediatric emergency department. The research was carried out between February 1 and July 31, 2023, with 389 patients aged 15-17 years who applied to the Sivas Numune Hospital Pediatric Emergency Department and were included in the sample. Ethical committee approval and institutional permission were obtained for the study. The data were collected using a Descriptive Information Form and the Healthy Lifestyle Belief Scale for Adolescents (HLBSA). Data were analyzed in the SPSS 22.0 program using descriptive statistics, independent samples t-test, and ANOVA variance analysis.