Beden ve cinsel kimlik üzerinden sanatçının kaygısı
The artist's self concern over body and sexual identity
  1. Tez No: 921337
  2. Yazar: ASIM GÜLMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ZUHAL BAYSAR BOERESCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın genel olarak asıl amacı, sanatçının kaygısından yola çıkarak beden, kimlik ve cinsel kimliğin ne olduğunu; sanat ve sanat yapıtlarında konu olarak nasıl ele alındığını ortaya koymaktır. Sanat herhangi bir bireyin veya sanatçının kaygısını en iyi biçimde ortaya sunan bir araçtır. Kaygı duygusu ise; herhangi bir sorunun ne olduğunu bildiğimiz durumda oluşmakta olan bir takım tedirginlik halidir. Herhangi bir sebepten dolayı korku duygusu duyulduğunda, bilinçaltımız bu duruma tepki verir. Beden ise korku duygusunun koşullandığı durum doğrultusunda, bilinmeyen sebeplerden ötürü huzursuzluk duyar. Bu duyduğu huzursuzluk ise kaygı duygusudur. 20. Yy öncesinde belli bir beceri ve hüner sahibi olan insanın bir meslek olarak resim yapması, dinsel ve toplumsal bağlamda anlamlıydı ve yaygındı. Yüzyıllar içinde sanatın özgürleşen yapısı gitgide başkalaştı. Değer, meta, siyaset, teknoloji zamanla çoğalan özelliklerden sadece bazılarıdır (Shiner, 2014 s: 30 – 50). Resim sanatında böylesine önemli durumlar, modern sanatta art arda ve birlikte yaşandı. Modern sanatın biçimsel ya da soyut görüntüleri resme kendilerince çok farklı değerler yüklerken, cinsel kimlik, bedenin sanatta var olması ve ardındaki gelişmeler mutlak özerklik noktasında birer devrimdir. 1960'lı yıllarda kavramsal sanat, geçmişin yeniden sorgulanması şeklinde fırtınalarla sürdü. Artık çözümlemeci tavırlarıyla sanatçılar, ilgilendikleri alanda farklılıklarla dolu üretimleri rahatça gerçekleştirdiler. Temsil edilmek, eleştirilmek, karşıtlık; beğenilerin zıttı olurken, başka alanlara başka pratiklere ulaşılmasının da önünü açtı. Medya, popüler kültür başlı başına yeni bir görsel alana dönüştü. Kısaca modern sanat ve postmodern dönem, tüm bu oluşumların zeminidir. Bugün ise farklılıklar ve durağanlaşmayan girişimler daha da ötesindekini üretmekte kararlıdırlar. 1960'ların sonundan bu yana, Modernizmin teknolojisine (ideale doğru ilerleme fikri) aykırı olarak durmaksızın değişen, üst üste binen ve hatta kesişen pek çok gerçekliği kucaklayarak dünyayı gitgide karmaşık bir biçimde görmeye başladığımız konusunda hemfikirdir. Sanatçının kendisini resmin içerisinde görmeye başlaması ancak 60'lı yılların sonlarına denk gelmiş ve 1980'li yıllara dek beden, resmin içerisinde plastik bir eleman olma konumundan öteye geçememiştir (Lynton, 1982 s: 58 – 62). 1980 yılında toplumda meydana gelen büyük değişimler, sanatçının, bedene dair bireysel yaklaşımlar geliştirmesinde rol oynamıştır. Yine bu tarihlerde sosyoloji, felsefe, psikoloji, sanat vb. alanlarda dünyada üretilen bilginin, dünya genelinde, bedene dair farklı bakış açıları ortaya konulmasında etkili olmuştur. Sanatçının kendini bir birey olarak konumlandırmasının, bedenin sanatta kullanımına yön veren ilk büyük dönüşüm olduğu söylenebilir. Sonraki dönemlerde bedenin kendisinin sanat nesnesine dönüştürülmesi ise sanatçının kişisel bakış açısından doğan üslup ve yorumlarının önem kazanmasıyla açıklanabilir. Günümüzde de beden üzerine üretilen işler direk ya da dolaylı olarak sanatçının kendi bedeni ile kurduğu ilişkiye dayanmaktadır. Kısacası beden, en genel anlamıyla varlığımızın fiziksel bir kanıtıdır. Dolayısı ile sanatçının dünyaya bakışını etkilemiş ve bedenin farklı algılanma biçimleri kendini sanatta görünür kılmıştır. 1960'lı yıllar da ise; Batı'daki bu öznel yaklaşım yerini, sanatçının kendi bedeninin, sanatın nesnesi oluşuna bırakmıştır. Sanat insanın algılama biçimine göre değişen bir gerçekliktir. Bu bağlamda bakarsak insanlığın yaşadığı dönemlerin düşünce yapısını incelemek mümkün olabilir. Kimlik nazarın da sanatçının kaygısının dönem, mekân, beden ve cinsel kimlik üzerindeki ilişkileri göz önünde bulundurularak, zaman içerisinde geçirdiği değişim bu çalışmada incelenmeye çalışılmıştır. Kimlik, insanın toplumsal kategoriler içerisindeki bir adlandırma sürecidir. Bu süreç içerisinde sanat, kendi araç ve yöntemleriyle, kimliklerin anlatım yollarından biri olmaktadır. Bu çalışmada, Batı uygarlığının tarihsel gelişimi içerisinde oluşturduğu bireysel ve toplumsal kimliklerin, sanatsal teoriler ve yaklaşımlara göre biçimsel olarak ifadesi üzerinde durulacaktır. Sanat, kimliğin ifade araçlarından biridir. Sanat eserini yaratan sanatçı, ortaya çıkan ürün ve bu ürünü yorumlayan toplum, sanat ve kimlik ilişkisinin merkezinde yer alır. Sanatçının bireysel kimliği, öznel içyapısı, onun sanatçı olmasını sağlar. Bir anlamda yaşamın temsili olan sanat, sanatçının hayatı nasıl yorumladığının ya da kendini nasıl tanımladığının ifadesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dolayısı ile her sanat eseri bir kimlik göstergesi olarak yorumlanabilir. Ancak, 1960'lı yıllarda baskılanmış ya da ötekileştirilmiş grupların, kimlik göstergesi olarak ırk, kültür, cinsiyet ya da cinsel tercih üzerine artan sanatsal çalışmaları -bireyin kendini özgürce ifadesi olarak görünmesine rağmen- insani duygulardan uzaklaşmaktadır. Bu bağlamda, kişinin ne adı ne doğduğu yer ne cinsiyeti, ne de ona verilmiş olan kimlik numarası, kimliği tanımlayabilecek öğeler değildir. Bireyin kimliğini, yaşantıları ve gözlemleri sonucu elde ettiği veriler doğrultusunda kendini ifade eden düşünce ve davranışları belirler. Bu çalışmada, özellikle 1960'lı yıllardan günümüze dair uzanılan süreçte ortaya çıkarılan cinsiyet, beden ve cinsel kimlik olgusunun ne olduğu ve sanatsal çalışmalarda yerini nasıl bulduğu açıklanarak özünde aydınlanma döneminden günümüze kadar yapılan sanat eserlerinde ve hareketlerinde var olan sanat ve sanatçı kimliği irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research in general is to reveal what body, identity and sexual identity are based on the artist's anxiety; how they are treated as subjects in art and works of art. Art is a tool that best reveals the anxiety of any individual or artist. A sense of anxiety is a state of some anxiety that occurs when we know what any problem is. When a feeling of fear is felt for any reason, our subconscious reacts to this situation. The body, on the other hand, is restless for unknown reasons in accordance with the situation in which the feeling of fear is conditioned. This restlessness is a feeling of anxiety. 20. The fact that a person who had a certain skill and skill before the century painted as a profession was meaningful and widespread in a religious and social context. Over the centuries, the liberated structure of art has become more and more transformed. Value, commodity, politics and technology are just some of the characteristics that multiply over time (Shiner, 2014 p: 30 – 50). Such important situations in the art of painting have happened repeatedly and decently in modern art. While the formal or abstract images of modern art impose very different values on the painting by themselves, sexual identity, the existence of the body in art and the developments behind it are revolutions at the point of absolute autonomy. in the 1960s, conceptual art rode out storms in the form of a re-questioning of the past. Now, with their analytical attitude, the artists have comfortably realized productions full of differences in the field they are interested in. To be represented, to be criticized, to be contrasted; while it was the opposite of the likes, it also paved the way for other practices to be reached in other areas. Media and popular culture have become a new visual field in their own right. In short, modern art and the postmodern period are the basis of all these formations. Today, on the other hand, differences and non-stationary initiatives are determined to produce something even further. it is agreed that since the end of the 1960s, we have begun to see the world in an increasingly complex form, embracing many realities that are constantly changing, overlapping and even intersecting, contrary to the technology of Modernism (the idea of progress towards the ideal). It was only in the late 60s that the artist began to see himself in the painting, and by the 1980s the body had moved beyond the position of being a plastic element in the painting (Lynton, 1982 p: 58 – 62). the great changes that took place in society in 1980 played a role in the artist's development of individual approaches to the body. Again, on these dates, sociology, philosophy, psychology, art, etc. the knowledge produced in this world has been effective in revealing different perspectives about the body throughout the world. It can be said that the artist's positioning of himself as an individual was the first major transformation that led to the use of the body in art. In the following periods, the transformation of the body itself into an art object can be explained by the fact that the styles and interpretations of the artist born from a personal point of view have gained importance. Nowadays, the works produced on the body are based directly or indirectly on the relationship that the artist has established with his own body. In short, the body is a physical proof of our existence in the most general sense. Therefore, it influenced the artist's view of the world and the different ways of perceiving the body made itself visible in art. Also in the 1960s; This subjective approach in the West has been replaced by the fact that the artist's own body is the object of art. Art is a reality that changes according to the way people perceive it. If we look at this context, it may be possible to examine the structure of thought of the periods in which humanity lived. Considering the relationship of identity evil eye and artist's anxiety on period, space, body and sexual identity, the change that he has undergone over time has been tried to be examined in this study. Identity is a process of naming a person within social categories. In this process, art becomes one of the ways of expression of identities with its own tools and methods. In this study, the formal expression of the individual and social identities formed in the historical development of Western civilization in accordance with artistic theories and approaches will be focused on. Art is one of the means of expression of identity. The artist who creates the work of art, the resulting product and the society that interprets this product are at the heart of the relationship between art and identity. The individual identity of the artist, his subjective inner structure, allows him to become an artist. Art, which is a representation of life in a sense, comes across as an expression of how the artist interprets life or how he defines himself. Therefore, every work of art can be interpreted as an indicator of identity. However, in the 1960s, the increasing artistic work of suppressed or marginalized groups on race, culture, gender, or sexual preference as an indicator of identity-despite the fact that it appears to be a free expression of the individual's self-moves away from human feelings. In this context, neither the person's name, place of birth, gender, nor the identification number given to him are items that can identify the identity. It determines the identity of the individual, the thoughts and behaviors that express themselves in accordance with the data obtained as a result of their lives and observations. In this study, especially from the 1960s to the present day revealed in the process of bedding, gender, sexual identity, and physical and artistic work found its place in the phenomenon of what is in essence explaining how the movement and in works of art from the Enlightenment to the present art and the artist that exists in the identity will be discussed.