Gastronomi turizmi kapsamında duygusal değer algısıyla tekrar ziyaret etme niyeti arasındaki ilişki: Samsun ili örneği
The Relationship between emotional value perception and revisit intention in the scope of gastronomy tourism: The Case of Samsun
- Tez No: 921338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gastronomi turizmi, ziyaretçilerin yeni yemekler ve tatlar keşfetmeyi amaçlaması ve buna odaklanarak seyahat etmesiyle ortaya çıkan bir olgudur. Bu sayede, bölgeye özel tatlar sunarak o bölgenin kültürel kimliği ve mirası vurgulanmaktadır. Bölgenin yemek kültürü, diğer turizm unsurlarıyla birleştirilerek ön plana çıkarıldığında, turistlerin tatmin düzeyleri artmakta ve tekrar ziyaret etme olasılıkları yükselmektedir. Bu kapsamda araştırmanın temel amacı Samsun ilini ziyaret eden turistlerin, gastronomi turizmi kapsamında duygusal değer algısıyla tekrar ziyaret etme niyetleri arasındaki ilişkiyi ölçmektir. Dolayısıyla amaç doğrultusunda, ilgili literatür taranarak bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2024 yılı Nisan ile Ekim ayları arasında Samsun'u ziyaret eden yerli turistler oluşturmaktadır. Katılımcılar için kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama aracı olarak anket kullanılmıştır. Verilerin analizi için frekans dağılımı, normal dağılım testi, faktör analizi, aritmetik ortalama hesaplama, korelasyon ve regresyon gibi testler uygulanmıştır. Ölçüm sonuçları, turistlerin duygusal değer algısının tekrar ziyaret niyeti üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Samsun ili gastronomi turizmi için yeni öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gastronomy tourism is a phenomenon that emerges when tourists travel to discover new tastes. In this way, the cultural identity and heritage of the region are emphasized by offering region-specific dishes. When the food culture of the region is brought to the forefront by combining it with other tourism elements, tourists' satisfaction levels increase, their likelihood to visit again increases. In this context, the main purpose of this study is to measure the relationship between the emotional value perception of tourists visiting Samsun province within the scope of gastronomy tourism and their intention to visit again. For this purpose, a model was created by reviewing the relevant literature, research hypotheses were developed. The population of the study consists of domestic tourists who visited Samsun between April and October 2024. The convenience sampling method was preferred for the participants. A questionnaire was used as a data collection tool in the study. For data analysis, tests such as frequency distribution, normal distribution test, factor analysis, arithmetic mean calculation, correlation, regression were applied. The measurement results revealed that tourists' perception of emotional value has a positive and significant effect on revisit intention. In line with the findings, new recommendations were developed for gastronomy tourism in Samsun province.