Gender intersectionality and climate communication of European climate non-governmental organizations on twitter
Avrupa iklim sivil toplum örgütlerinin twitter'da cinsiyet kesişimliği ve iklim iletişimi
  1. Tez No: 921336
  2. Yazar: İZEM UÇKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEFNE GÜNAY ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İklim krizi, günümüzün en acil ve karmaşık zorluklarından birini temsil etmektedir. Bu kriz, yalnızca çevresel etkilerle sınırlı kalmayıp, derin sosyal, ekonomik ve politik yaralar açmaktadır. Özellikle kadınlar ve marjinal cinsiyet grupları, iklim değişikliğinin sonuçlarından en çok etkilenen kesimler arasında yer almaktadır. Bu bağlamda, bu tez, Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) Twitter platformundaki iklim iletişimlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılıklarını inceleyerek, bu iki kritik alanın kesişimini anlamaya yönelik önemli bir katkı sağlamayı hedeflemektedir. Bu çalışma, Twitter'ın anlık bilgi akışı sağlayan bir platform olarak iklim değişikliği ve toplumsal cinsiyet eşitliği konularında farkındalık yaratma potansiyelini dikkate almaktadır. Bu platform üzerindeki iletişim, kamu politikalarını etkileme kapasitesine sahip olup, STK'ların stratejilerinin etkinliğini anlamak açısından da büyük önem taşımaktadır. İklim değişikliği, doğanın dengesini bozmanın yanı sıra toplumsal yapıları da derinden etkileyerek, güç dinamiklerini yeniden şekillendirmekte ve insan hakları ihlallerine yol açmaktadır. Bu durum, toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini daha belirgin hale getirirken, cinsiyete dayalı adaletsizlikleri derinleştirmektedir. Dolayısıyla, toplumsal cinsiyet eşitliği, iklim değişikliği ile mücadelede merkezi bir konumda olmalıdır; ancak bu bakış açısı çoğu zaman göz ardı edilmekte ya da yüzeysel bir şekilde ele alınmaktadır. Tezin birinci bölümünde, iklim krizinin kapsamlı bir değerlendirmesi yapılmakta ve bu krizin toplumsal cinsiyet üzerindeki etkileri incelenmektedir. İklim değişikliğinin kavramsal çerçevesi, bu krize yol açan insan faaliyetlerinin etkileri ve toplumsal yapılar üzerindeki olası sonuçları ele alınmaktadır. İkinci bölüm, sivil toplum kuruluşlarının (STK'lar) çevresel eylemdeki rolünü ve sosyal medya ile etkileşimlerini incelemektedir. Artan çevre sorunları ve kamu bilinci, STK'ları hem politika oluşturma hem de toplumsal katılımda önemli aktörler haline getirmiştir. Çevresel STK'ların politikaları şekillendirmedeki etkileri ve sosyal medyanın bu süreçteki rolü ele alınacaktır. Bu bölüm, tezin amacı çerçevesinde STK'ların dinamik rollerini anlamaya yönelik gerekli teorik çerçeveyi sunmayı hedeflemektedir. Teorik çerçeve bölümünde, feminizmin tarihsel gelişimi ve feminist teorinin çeşitli dalgalarına odaklanmaktadır. Kesişimsel teori ve ekofeminizm kavramları aracılığıyla, iklim krizine yönelik feminist yaklaşımlar detaylandırılmaktadır. Ekofeminizmin teorik ve pratik kökenleri incelenmekte ve bu yaklaşımın çevresel ve toplumsal adaletin birbirine bağlı olduğunu vurgularken, kesişimsellik kavramı da farklı kimliklerin ve sosyal kategorilerin nasıl etkileşime girdiğini ele almaktadır. Bu iki kavram, iklim krizinin etkilerini anlamada kritik bir çerçeve sunmaktadır. Son bölümde ise, Avrupa'daki sivil toplum kuruluşlarının Twitter üzerinden gerçekleştirdikleri iklim iletişimlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılıkları değerlendirilmektedir. Bu bölümde, kullanılan araştırma yöntemleri, veri toplama araçları ve elde edilen bulgular sunulmaktadır. Araştırmanın sonuçları, iklim iletişiminde toplumsal cinsiyet eşitliği duyarlılıklarının ne ölçüde ve nasıl yer aldığını ortaya koyarak, bu alandaki farkındalığın artırılması için önerilerde bulunmaktadır. Bu çalışma, iklim krizinin karmaşık ve çok boyutlu yapısını anlamak için toplumsal cinsiyet eşitliği perspektifinin kritik önemini vurgulamakta ve STK'ların bu alandaki rolünü analiz etmektedir. Böylece, hem akademik literatüre katkıda bulunmayı hem de pratik çıkarımlarla iklim krizi ile toplumsal cinsiyet eşitliği arasındaki ilişkiye dair daha kapsamlı bir anlayış geliştirmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, sivil toplum kuruluşlarının iklim iletişimindeki stratejilerini ve toplumsal cinsiyet duyarlılıklarını derinlemesine inceleyerek, daha adil ve etkili bir iklim mücadelesi için gerekli değişimleri teşvik etme amacını taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The climate crisis represents one of the most urgent and complex challenges of our time. This crisis not only has environmental repercussions but also inflicts profound social, economic, and political wounds. Particularly, women and marginalized gender groups are among those who bear the brunt of the consequences of climate change. In this context, this thesis aims to make a significant contribution by examining the gender equality sensitivities of non-governmental organizations (NGOs) in Europe within their climate communications on the Twitter platform, thereby exploring the intersection of these two critical domains. This study acknowledges the potential of Twitter as a platform for real-time information dissemination, enhancing awareness of climate change and gender equality issues. Communication on this platform holds the capacity to influence public policies and is crucial for understanding the effectiveness of NGO strategies. Climate change not only disrupts the balance of nature but also profoundly affects social structures, reshaping power dynamics and leading to human rights violations. This scenario exacerbates gender inequalities and deepens gender-based injustices. Therefore, gender equality should be positioned at the center of the fight against climate change; however, this perspective is often overlooked or superficially addressed. The first chapter of the thesis offers a comprehensive evaluation of the climate crisis and examines its impacts on gender. It discusses the conceptual framework of climate change, the effects of human activities contributing to this crisis, and the potential implications for social structures. The second chapter examines the role of non-governmental organizations (NGOs) in environmental action and their interactions with social media. Increasing environmental issues and heightened public awareness have positioned NGOs as significant actors in both policy-making and community engagement. This chapter will explore the influence of environmental NGOs in shaping policies and the role of social media in this process. Furthermore, it aims to provide the necessary theoretical framework for understanding the dynamic roles of NGOs within the context of the thesis objectives. Theoretical framework focuses on the historical development of feminism and the various waves of feminist theory. Through the concepts of intersectionality and ecofeminism, feminist approaches to the climate crisis are elucidated in detail. The theoretical and practical origins of ecofeminism are explored, emphasizing the interconnectedness of environmental and social justice, while intersectionality examines how different identities and social categories interact. Together, these concepts provide a critical framework for understanding the impacts of the climate crisis. The final chapter assesses the gender equality sensitivities present in the climate communications of European NGOs on Twitter. This section presents the research methods employed, data collection tools, and the findings obtained. The results of the research reveal the extent and nature of gender equality sensitivities within climate communication, offering recommendations to enhance awareness in this field. This research underscores the critical importance of incorporating a gender equality perspective to understand the complex and multifaceted nature of the climate crisis, while analyzing the role of NGOs in this domain. Through its contributions to academic literature and practical implications, the study aims to develop a more comprehensive understanding of the relationship between the climate crisis and gender equality. In this context, it seeks to promote the necessary changes for a more equitable and effective climate action by deeply examining the strategies and gender sensitivities of NGOs in their climate communications.