İntrodüksiyon yöntemiyle elde edilen ileri kademe mercimek genotiplerinin önemli tarımsal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of important agricultural traits of advanced lentil genotypes obtained by the introduction method
- Tez No: 921365
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, 2022 yılında İç Anadolu Bölgesinde Konya ili Karatay ilçesinde tarla koşullarında kurulmuştur. Melezleme ıslah çalışmalarında yararlanılması ve yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı mercimek çeşitlerinin Orta Anadolu ekolojik şartlarında kuru tarım yapılan bölgelerdeki yetişme durumları ve verim özellikleri belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Materyal olarak yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı 58 adet ileri kademe mercimek genotipi ve standart olarak Türkiye'de yetiştirilen 4 çeşit (Fırat-87, Yerli Kırmızı, Pul Mercimek, Popülasyon) kullanılmıştır. Deneme 13 Ekim 2022 yılında Augmented Deneme Desenine göre 5 blok olarak kurulmuştur. Yapılan araştırma sonuçlarına göre elde ettiğimiz en düşük ve en yüksek değerler; bitki boyu için 40,28 cm (90 numaralı genotip) – 18,12 cm (7 numaralı genotip), ilk bakla yüksekliği 16,47 cm (23 numaralı genotip) – 4,95 cm (12 numaralı genotip), anadal sayısı 3,21 adet/bitki (11 numaralı genotip) -1,41 adet/bitki (184 numaralı genotip), bakla sayısı 224,76 adet/bitki (5 numaralı genotip) – 0,59 adet/bitki (192 numaralı genotip), tane sayısı 284,18 adet/bitki (5 numaralı genotip) – 3,92 adet/bitki (8 numaralı genotip), kışa dayanım oranı %93,1 (17, 21, 19 numaralı genotipler) - %0,18 (45 numaralı genotip), bin dane ağırlığı 79,58 g (23 numaralı genotip) – 14,58 g (11 numaralı genotip), tane verimi 5,84 g/bitki (5 numaralı genotip) – 0,09 g/bitki (6 numaralı genotip) olarak bulunmuştur. Tane verimi bakımından toplam 17 adet hat standartlardan daha yüksek verimli olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted under field conditions in the Karatay districy of Konya, in the Central Anatolia Region, in 2022. It was carried out with the aim of utilizing hybrid breeding methods and determining the growth and yield characteristics of lentil varieties, both domestic and international, under the ecological conditions of Central Anatolia, particularly in dry farming areas. The material used in the study consisted of 58 advanced lentil genotypes, sourced both domestically and internationally, along with 4 standard varieties commonly grown in Turkey (Fırat-87, Yerli Kırmızı, Pul Mercimek and Popülasyon). The experiment was established on October 13, 2022, using an Augmented Experimental Design with 5 blocks. According to the results of the study, the lowest and highest values obtained were as follows; plant height ranged from 18,12 cm (genotype 7) to 40,28 cm (genotype 90), first pod height ranged from 16,47 cm (genotype 23) to 4,95 cm (genotype 12), main stem number ranged from 3,21 stems/plant (genotype 11) to 1,41 stems/plant (genotype 184), pod number ranged from 224,76 pods/plant (genotype 5) to 0,59 pods/plant (genotype 192), seed number ranged from 284,18 seeds/plant (genotype 5) to 3,92 seeds/plant (genotype 8), winter hardiness rate ranged from 93,1% (genotypes 17,21 and 19) to 0,18% (genotype 45), 1000-seed weight ranged from 79,58 g (genotype 23) to 14,58 g (genotype 11) and seed yield ranged from 5,84 g/plant (genotype 5) to 0,09 g/plant (genotype 6). In terms of crop yield, a total of 17 lines have been more efficient than the standards.