İntrodüksiyon yöntemi ile yurt içi ve yurt dışından getirilen fasulye hatlarının önemli tarımsal özelliklerine göre seleksiyonu
Selection of domestic and abroad originated bean lines delivered by introduction method according to some agricultural characteristics
  1. Tez No: 538784
  2. Yazar: BURAK KIRKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu araştırma 2017 bitkisel üretim sezonunda Konya şartlarında Augmented Deneme Deseninde yürütülmüştür. Verim ve bazı özellikleri yönünden üstün özelliklere sahip fasulye genotiplerin seleksiyonu ve melezleme ıslah programlarında kullanılması amacıyla, farklı ülke ve bölgelerden introdüksiyon yöntemi ile temin edilen 121 adet fasulye genotipinde verim ve bazı tarımsal özelliklerinin değişim aralıkları incelenmiştir. Araştırma sonucunda fasulye genotipleri arasında geniş bir varyasyon olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonucunda elde ettiğimiz bulgulara göre en yüksek ve en düşük değerler; verim için 3.01-392.96 g/bitki, 100 dane ağırlığı 10,76 -74,41 g, bitki boyu 6,67 -246,67 cm, bitkide ana dal sayısı 1,78 -3,44adet/bitki, bakla sayısı 1,94 -87,39 adet/bitki, baklada tane 1,39 -5,72 adet, vejetasyon süresi 108-186 gün olarak bulunmuştur. Araştırmada materyal olarak kullandığımız kontrol çeşitlerden verim VE bazı tarımsal özellikler yönünden öne çıkan 14 genotip, bu konuda ileride yapılacak ıslah çalışmalarında genetik kaynak olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Present research was realized during 2017 vegetation period according to Augmented Trial Design under Konya ecological conditions. Yield and some agricultural characteristics of totally 121 promising bean genotypes were determined for the purposes of using on selection and hybridization breeding programs. Results of the research were ranged as following; 3.01-392.96 g for seed yield, 10,76 -74,41 g for 100 seed weight, 6,67 -246,67 cm for plant height, 1,78 -3,44 for number of main branches per plant, 1,94-87,39 for number of pods per plant, 1,39-5,72 for number of seeds per pod and 108-186 days for vegetation length. A total of 14 bean genotypes which were used as material in the study were determined as promising for the seed yield and some agricultural characteristics which may be used as genetic source for the future breeding works.