Turunçgil stubborn(Yediverevleşme) hastalığı etmeni spiroplaşma citri'nin aşıgözü ile taşınmasında mevsime bağlı değişiklikler
- Tez No: 23220
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
56 ÖZET Bu çalışmada, Mersin-Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü İntrodüksiyon parselinde tipik olarak simptom gösteren ve Spiroptasma citri ile infekteli olduğu kültür ve ELISA yöntemleri ile belirlenen 5 adet Atwood Navel portakal ağaçlarından bir yıllık süre boyunca yılda dört defa olmak üzere üçer ay aralıklarla toplam 90 aşıgözü alınmıştır. Her çıkışta alınan aşıgözleri eşit üç gruba ayrılarak ilk grup alındığı ay, diğerleri ise ikinci ve üçüncü aylarda turunç üzerine aşılanmışlardır. Aşıgözleri aşılanacağı tarihe kadar +4°C'de bir soğuk odada muhafaza edilmiştir. Her ay aşılanan bitkiler 27/32°C (gece/gün) sıcaklık, % 70 (±5) nisbi nem ve 16 saat ışıklanma içeren bir serada 6 ay süreyle simptomolojik olarak gözlenmişlerdir. Bu süre sonunda bitkiler hastalık etmeninin varlığım belirlemek amacıyla biyolojik indekslemeye alınmışlar ve ELISA serolojik yöntemiyle testlenmişlerdir. Bu çalışma sonunda; stubborn hastalığı ile infekteli ağaçlardan alınan gözlerle yapılan aşılamalarda gelişen bitkilerin bazılarında stubborn hastalığının simptomlarına benzeyen belirtiler gözlenmiş, ancak bu belirtilerden bazılarının stubborn hastalığı ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. Simptomolojik gözlemlerde sağlıklı görünen bazı bitkilerin ise biyolojik indeksleme ve ELISA testi çalışmaları sonucunda hastalıklı olduğu belirlenmiştir. Biyolojik indeksleme yöntemiyle elde edilen bulguların ELISA testi sonuçlarıyla desteklenmesiyle birlikte, biyolojik57 indekslemede negatif sonuç veren bazı bitkilerin ELISA testinde pozitif sonuç vermesi bu testin çok daha duyarlı olduğunu bir kez daha doğrulamıştır. Ülkemiz koşullarında bir yıllık bir çalışma süresi sonunda stubborn hastalığının aşıgözü ile taşınma oranı % 7.3 olarak belirlenmiştir. Mevsimsel olarak en yüksek taşınma oram Mayıs ayında alınan gözlerle elde edilirken, en az taşınma oram ise Şubat ayında alınan gözlerle elde edilmiştir. Aşılama çalışmalarında kullanılan aşıgözlerinin +4°C de saklanmasının hastalık oluşumu üzerinde olumlu yada olumsuz herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Hastalığın tanısında simptomolojik gözlemlerin yalnız başına yeterli olmadığı özellikle diğer bazı hastalıkların benzer şekilde simptom oluşturması nedeniyle bu gözlemlerin daha duyarlı olan ELISA ve kültüre alma yöntemleriyle desteklenmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Aşıgözü kaynağı olarak kullanılan Atwood Navel portakal ağaçlarının çok şiddetli simptom oluşturmaları ve bu gibi ağaçların üreticiler tarafından aşıgözü kaynağı olarak kullanılmadığı dikkate alınırsa ülkemiz koşullarında stubborn hastalığının taşınmasında en önemli etkenin vektör böcekler olduğu kanısı daha çok geçerlilik kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Sample trees known to be Infected by SpiropJâsma citri and showing typical symptoms were selected from the Mersin-Alata Horticultural Research Institute. Ninety budwoods were taken from 5 Atwood Navel orange trees for one year at three month Intervals. Each budwood samples were divided into three groups, and first group was grafted at the same date, second group one month later, third group two months later on sour orange. Budwoods were kept at +4°C until grafting. Grafted plants were kept at 32/27°C (day/night) temperatures and 70±5 % RH under 16 hour light period for 6 months for symptomatological observations. At the end of this waiting period, plants were indexed and tested by ELISA. According to the results obtained, some plants grafted by the budwoods taken from stubborn infected trees showed symptoms similar to that of stubborn. But it was determined that some of these symptoms were not related with the disease. Some healty looking trees was found to be infected by biological indexing and ELISA test. Although the results obtained by biological indexing were supported by ELISA. It was not completely reliable since some trees giving negative results by biological Indexing gave positive results by ELISA which indicated the sensitivity of ELISA once more. At the end of one year study period, transmission of stubborn disease with budwood was determined 7.3 %. When seasonal transmission compared, the highest transmission rate59 occurred with those budwoods taken on May, and lowest taken on February. Keeping the budwoods used for grafting at +4°C had neither positive nor negative effect on symptom formation. Our all results indicated that symptomatological studies were not good enough for identification of the disease and should be backed-up by ELISA and culture methods. Atwood Navel oranges show heavy symptoms but not used by the growers as a budwood source, may indicate that local transmission of the disease was probably by Insect vectors.