Niğde ilinde ikamet eden bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre sağlık okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of health literacy levels of individuals residing in Niğde according to their sociodemographic characteristics
- Tez No: 921371
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİLAY USLU DİVANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı: Niğde İlinde yaşayan bireylerin sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri ve doğru sağlık hizmeti alabilmeleri, hastalıkları için doğru birimlere başvurabilmeleri, bireylere sağlık alanında eğitim ve bilgi verilmek istendiğinde bireylerin bilgileri anlayıp, yorumlayıp ve buna uygun davranışlar sergilemesidir. Bireyin sağlık hizmetleri sırasında sunulan broşür, reçete veya ilaç kutuları içinde yer alan prospektüs gibi verileri okuyup anlaması ile sınırlı olmayıp, kişilerin hastalıklarını tanıyıp buna uygun sağlık düzeyini artırma yönünde kararlar alabilmesi, sağlık sisteminin ilerleyişini bilip sağlık sisteminden maksimum fayda elde edebilmesi konusunda kişilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma, Niğde ilinde ikamet eden bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre sağlık okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılmasına yönelik kesitsel tipte bir çalışmadır. Niğde Eğitim ve Araştırma Hastanesinden alınan ön izin ve Niğde İl Sağlık Müdürlüğünden alınan araştırma izni ile çalışmaya başlandı. Niğde İlinde yaşayan 18-65 yaş arası popilasyonda 518 kişiye ulaşıldı. Ulaşılan kişilerden 58 tanesi profesyonel sağlık alanında görev aldıkları için çalışmaya dahil edilmedi. Araştırmada kullanılan anket formu; kişilerin demografik özellikleri ve Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği (SOY)-32 olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Anket formları kişilerin ön bilgilendirmesi yapılarak onam formları alındıktan sonra gözlem altında uygulandı. Verilenir girişinde ve istatiksel değerlendirmesinde SPSSv29.0 sürümü kullanıldı. Niğde ilinde ikamet eden bireylerin sosyodemografik özelliklerine göre sağlık okuryazarlığı düzeylerinin karşılaştırılması sonucunda Niğde İlinde yaşayan katılımcıların Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği genelinde %52'sinde yetersiz sağlık okuryazarlığı, %20,4'ünde sorunlu-sınırlı sağlık okuryazarlığı, %14,1'inde yeterli sağlık okuryazarlığı ve %13,5'inde mükemmel sağlık okuryazarlığına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to ensure that individuals living in Niğde Province can receive appropriate health care when they are sick in order to live a healthy life, and that when they are given medical information, they understand and interpret this information and behave accordingly. It is not limited to the individual reading and understanding a brochure or prescription given to him, but it is aimed to evaluate people in terms of being able to define their own health, knowing their disease, making appropriate decisions about their health, knowing how to use the health system and how to benefit from this system. The research is a cross-sectional study to compare the health literacy levels of individuals residing in Niğde province according to their sociodemographic characteristics. The study was started with the preliminary permission obtained from Niğde Training and Research Hospital and the research permission obtained from Niğde Provincial Health Directorate. 518 people between the ages of 18-65 living in Niğde Province were reached. 58 of the people reached were not included in the study because they worked in the professional health field. The survey form used in the research; It consists of two parts: demographic characteristics of the people and Türkiye Health Literacy Scale (SOY)-32. The survey forms were administered under observation after preliminary information was given to the individuals and their consent forms were obtained. SPSSv29.0 version was used in data entry and statistical evaluation. As a result of comparing the health literacy levels of individuals living in Niğde according to their sociodemographic characteristics, 52% of the participants living in Niğde had inadequate health literacy, 20.4% had problematic-limited health literacy, 14.1% had adequate health literacy, according to the Turkish Health Literacy Scale. literacy and 13.5% were found to have excellent health literacy.