A hybrid machine learning based model for predictive maintenance
Öngörücü bakım için hibrit makine öğrenimi tabanlı bir model
  1. Tez No: 921394
  2. Yazar: WALEED HAMMAD MOHAMMED MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİT DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzün dijital çağında, makine bakımı günlük hayatımızda önemli hale geldi. Akıllı telefonlar ve bilgisayarlardan oyun konsolları ve akıllı ev cihazlarına kadar iletişim, iş ve endüstriyel üretim için bu teknolojilere güveniyoruz. Ekipmanlarımızın ömrünü uzatmak için düzenli bakım şarttır. Özellikle fabrikalarda, üretim için kullanılan makinelerde donanım arızalarını önlemek için cihaz bakımı önemlidir. Ekipman bakım takibi, potansiyel sorunları daha da kötüleşmeden önce tespit etmek için makine performansını sürekli olarak izlemek ve analiz etmektir. Bu çalışma, makine öğrenimi tabanlı kestirimci bakımın endüstriyel makineler için neden önemli olduğunu ve daha uzun süre dayanmalarına, daha iyi performans göstermelerine ve maliyetli onarımlardan kaçınmalarına nasıl yardımcı olabileceğini inceleyecektir. Bu araştırma, modern endüstriyel kuruluşlardaki kestirimci bakım faaliyetlerine bakış açısını değiştirmek için makine öğrenimi algoritmalarını kullanmaktadır. Bu çalışma, optimizasyon algoritmalarını ve açıklanabilir yapay zekayı kullanan yapay zekalı öğrenme modellerini optimize etmeye ve değerlendirmeye odaklanmaktadır. CatBoost, AdaBoost, Gradient Boosting, XGBoost ve Random Forest gibi temel modelleri CSO ve HHO için optimize edilmiş modellerinde kullandık. Model sonuçlarının ve özellik öneminin yorumlanması SHAP (SHapley Additive exPlanations) yöntemi kullanılarak sağlanmaktadır. Deneyler ayrıca bize HHO tarafından optimize edilen CatBoost modelinin %99,90 ile en yüksek doğruluk oranına sahip olduğunu göstermektedir. İncelenen yöntemler arasında, optimizasyon algoritmaları ve XAI yöntemleri, farklı alanlarda karar verme amaçlı model doğruluklarının iyileştirilmesi ve açıklanmasında büyük potansiyel göstermiştir. Daha geniş makine öğrenimi dağıtımı ve uygulaması için bu alanlarda daha fazla gelişme gereklidir.
Özet (Çeviri)
In today's digital age, machine care have become important in our daily lives. From smartphones and computers to game consoles and smart home devices, we rely on these technologies for communication, business, and industrial production. Regular maintenance is essential for increasing the life of our equipment. Especially in factories, device maintenance is important to prevent hardware failures in machines used for production. Equipment maintenance monitoring is continually tracking and analyzing machinery performance to spot potential problems before they worsen. This study will examine why machine learning-based predictive maintenance is important for industrial machines and how it can help them last longer, perform better, and avoid costly repairs. This research uses machine learning algorithms to change the perspective of predictive maintenance activities in modern industrial organizations. This work focuses on optimizing and assessing artificially intelligent learning models utilizing optimization algorithms and explainable artificial intelligence. We used the base models, including CatBoost, AdaBoost, Gradient Boosting, XGBoost, and Random Forest, to their CSO and HHO-optimized models. Interpretation of model results and feature importance is provided using the SHAP (SHapley Additive exPlanations) method. The experiments also show us that the CatBoost model optimized by HHO has the highest accuracy rate of 99.90%. Among the investigated methods, optimization algorithms and XAI methods showed great potential in improving and explaining model accuracies for decision-making purposes across different fields. Further development in these areas is necessary for wider machine learning deployment and application.