Enerji arz güvenliği bağlamında Türkiye'nin hidrokarbon enerji politikaları
  1. Tez No: 921393
  2. Yazar: ESMANİ TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Uluslararası İlişkiler, Energy, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Uluslararası İlişkiler ve Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Türkiye'nin enerji ithalat bağımlılığı, enerji talebini karşılamak üzere büyük ölçekte dış kaynaklara bağlı bulunduğunu ifade etmektedir. Özellikle de petrol ve doğalgaz gibi fosil yakıtların yüksek oranlarda ithal etmesinden dolayı, bu durum Türkiye'yi enerji piyasasındaki dalgalanmalara ve dış ticaret dengesi duyarlılıklarına karşı kırılgan bir konuma getirmiş, nihayetinde enerji maliyeti artışları ve enerji güvenliği kaygılarını ortaya çıkarmıştır. Bugün dünyanın en önemli gündem maddelerinden biri olan enerji güvenliği açısından Türkiye'nin durumuna ilişkin bu tez, enerji güvenliği ile Türkiye'nin enerji ithalatına bağımlılığı arasındaki karmaşık ilişkiyi eleştirel bir şekilde incelemektedir. Enerjide dışa bağımlılığın ortaya çıkardığı çok yönlü zorlukları incelemekte ve özellikle Türkiye'nin ulusal güvenliği ve ekonomik istikrarı üzerindeki etkilerini değerlendirmektedir. Tarihsel verilerin, politika çerçevelerinin ve jeopolitik faktörlerin kapsamlı bir analizi yoluyla tez, Türkiye'nin enerji ortamının doğasında bulunan kırılganlıkların ve fırsatların incelikli bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Araştırma, enerji ithalatıyla ilişkili risklerin azaltılmasında politika yapıcılar ve paydaşlar için stratejik öneriler sunarak enerji güvenliği konusundaki daha geniş söylemlere değerli içgörülerle katkıda bulunmaktadır. Özellikle hidrokarbon enerji kaynakları konusunda Türkiye'nin avantajlı yönlerine ve potansiyeline odaklanarak, bu konuda geleceğe yönelik uzun vadeli stratejilerin geliştirilmesinin öneminin altı çizilmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey's energy import dependency implies that Turkey is heavily dependent on external sources to meet its energy demand. In particular, due to high imports of fossil fuels such as oil and natural gas, this has made Turkey vulnerable to energy market fluctuations and trade balance sensitivities, ultimately leading to energy cost increases and energy security concerns. This thesis, which is about Turkey's situation in terms of energy security, which is is one of the most significant items of the world's agenda today, critically examines the intricate relationship between energy security and Turkey's dependence on energy imports. It examines the multifaceted challenges posed by external energy reliance, assessing the impact on Turkey's national security and economic stability in particular. Through a comprehensive analysis of historical data, policy frameworks, and geopolitical factors, the thesis aims to provide a nuanced understanding of the vulnerabilities and opportunities inherent in Turkey's energy landscape. The research contributes valuable insights to the broader discourse on energy security, by means of offering strategic recommendations for policymakers and stakeholders in mitigating risks associated with energy importation. It underlines the importance of strategies for the future, with a particular focus on Turkey's advantages and potential in hydrocarbon energy resources.