Yapay açıklıklı radar verileri temelinde web tabanlı deprem bilgi arayüzü geliştirilmesi
Development of web-based earthquake information interface based on synthetic aperture radar data
- Tez No: 921395
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı coğrafyalarda meydana gelen büyük depremlerin yüzey deformasyonlarına etkileri, uydu tabanlı radar interferometri yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında, 6 Şubat 2023'te Türkiye'nin Kahramanmaraş ilinde meydana gelen ve geniş bir alanı etkileyen 7.8 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler, 20 Şubat 2023'te Hatay'ın Defne ilçesinde meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki deprem ile 2016 yılında Japonya'nın Kumamoto bölgesinde meydana gelen Mw 7.0 büyüklüğündeki deprem analiz edilmiştir. Bu depremler, yüzey deformasyonlarının yüksek hassasiyetle modellenmesi için Sentinel-1 uydu görüntüleri ve DInSAR tekniklerinin kullanıldığı kapsamlı bir çalışma alanı oluşturmuştur. Yüzey deformasyonlarının tespiti ve mekânsal analizleri için interferogramlar ve yer değiştirme (displacement) haritaları üretilmiş ve bu veriler kullanılarak deformasyonun büyüklüğü ve dağılımı detaylı bir şekilde incelenmiştir. İnterferometrik radar verilerinden elde edilen sonuçlar, hem yatay hem de düşey yer değiştirme miktarlarının hassas bir şekilde değerlendirilmesine olanak sağlamıştır. Tez çalışmasında üretilen bu haritalar, bir coğrafi bilgi sistemi (CBS) platformu olan GeoServer kullanılarak yayınlanmış ve kullanıcı dostu bir web uygulaması üzerinde sunulmuştur. Uygulama, React.js, Tailwind CSS, Ant Design ve MapLibre GL gibi modern web teknolojileri kullanılarak geliştirilmiş, haritaların dinamik ve etkileşimli bir şekilde görselleştirilmesi sağlanmıştır. Bu sistem, depremler sonrası oluşan yüzey deformasyonlarının hem bilimsel hem de kamuya açık bir şekilde paylaşılmasına olanak tanımıştır. Sonuç olarak, bu tezde geliştirilen yöntem ve teknolojiler, depremler sonrası yüzey deformasyonlarının hassas bir şekilde izlenmesi, analiz edilmesi ve paylaşılmasına yönelik önemli bir katkı sunmaktadır. Çalışma, aynı zamanda afet yönetimi ve risk analizi süreçlerine destek olacak yenilikçi bir yaklaşım ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of major earthquakes in different geographical regions on surface deformations using satellite-based radar interferometry methods. The study examines the 7.8 and 7.6 magnitude earthquakes that occurred on February 6, 2023, in Türkiye's Kahramanmaraş province, the 6.4 magnitude earthquake that struck Hatay's Defne district on February 20, 2023, and the Mw 7.0 earthquake that occurred in 2016 in Japan's Kumamoto region. These earthquakes provided a comprehensive study area for modeling surface deformations with high precision using Sentinel-1 satellite imagery and DInSAR techniques. Interferograms and displacement maps were produced to detect and analyze the spatial patterns of surface deformations. The results derived from interferometric radar data allowed for the accurate assessment of both horizontal and vertical displacements. The maps created in this thesis were published using GeoServer, a geographic information system (GIS) platform, and presented via a user-friendly web application. The application was developed using modern web technologies, including React.js, Tailwind CSS, Ant Design, and MapLibre GL, enabling dynamic and interactive visualization of the deformation data. This system facilitated both scientific research and public access to information on earthquake-induced surface deformations. In conclusion, the methods and technologies developed in this study provide significant contributions to the precise monitoring, analysis, and dissemination of surface deformations following major earthquakes. The work also introduces an innovative approach to supporting disaster management and risk analysis processes.