Cyclic laboratory testing-based assessment of stress scaling factors for cine sand
Çine kumu gerilme düzeltme katsayılarının çevrimsel laboratuvar deneyleri ile belirlenmesi
  1. Tez No: 921434
  2. Yazar: AHMED SHAMEL HASHIM AL-SUHAILY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Earthquake Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Tekrarlı gerilme oranı (CSR), basitleştirilmiş yöntem kullanılarak hesaplanmakta ve sıvılaşma tetiklenme analizlerde talep parametresi olarak yaygın şekilde kullanılmaktadır. CSR değerleri, depremler sırasında zemin sıvılaşmasının tetiklenip tetiklenmeyeceğini belirlemek için tekrarlı dayanım oranı (CRR) ile kıyaslanır. CRR, sıvılaşma vakalarının tersine analizi yoluyla geliştirilen sıvılaşma tetiklenme sınır eğrileri kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu sınır eğrileri tipik olarak 100 kPa referans koşulları için başlangıç düşey efektif gerilme ve sıfır yatay kayma gerilme ifade edilir. Bu nedenle CRR veya CSR değerlerinin, referans koşullardan sapmaları dikkate alınacak şekilde düzeltilmesi gerekir. Bu düzeltmeler 𝐾𝜎 ve K𝛼 katsayıları olarak adlandırılır. Bu çalışmada, 𝐾𝜎 ve K𝛼 düzeltme katsayıları, Çine kumu ile gerçekleştirilen sabit hacimli tekrarlı basit kayma (DSS) testleri ile belirlenmiştir. Çine kumu, üniformluk katsayısı 3.76 olan kötü derecelenmiş, temiz bir ince kumdur. Kum numuneleri, havadan serbest düşürme yöntemiyle %25, %41 ve %80 bağıl yoğunluklarda hazırlanmıştır. Numuneler, 25, 50, 100, 200 ve 450 kPa düşey efektif gerilmelere 𝐾0 yükleme koşullarında konsolide edilmiştir. Sonrasında, numunelere drenajlı koşullarda 0, 0.05, 0.1, 0.2, ve 0.30 oranlanmış yatay kayma gerilmeleri uygulanmıştır. Bu numuneler, sabit hacim koşullarında farklı seviyelerde tekrarlı kayma gerilmelerine maruz bırakılmıştır. Çift genlikli kayma şekil değiştirme (𝛾𝐷𝐴) seviyeleri % 0.1, %3, %5, %7.5, %10 ve %15‟e veya boşluk basınç oranı ru = 0.1, 0.2, 0.3… 1.0‟a ulaşmak için gereken viii döngü sayıları (𝑁) farklı CSR, DR, düşey efektif gerilme ve  değerleri için belirlenmiştir. Bu veritabanı olasılıksal yöntemler kullanılarak 𝐾𝜎 and 𝐾𝛼 gerilme düzeltme katsayılarının belirlenmesinde kullanılmıştır. Önerilen 𝐾𝛼 and 𝐾σ bağıntısı , DR, ec ve 𝛾𝐷𝐴 değişkenlerinin bir fonksiyonu olup, hesaplanan değerler literatürde mevcut öneri ve değerlerle uyumlu ve kıyaslanabilir bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In liquefaction triggering assessments, the cyclic stress ratio (CSR) is compared against the cyclic resistance ratio (CRR) to determine whether liquefaction is likely to be triggered. CRR boundary curves are typically expressed for a reference initial vertical effective stress of 100 kPa and zero horizontal shear stress. Therefore, the estimated CRR or CSR values must be corrected to account for deviations from these reference conditions. In this thesis, these 𝐾𝜎 and Kα correction factors were determined through constant volume cyclic direct simple shear (DSS) tests conducted on Çine sand. Çine sand is a poorly graded, clean fine sand with a uniformity coefficient of 3.76. The sand samples were reconstituted at relative density (DR) of 25%, 41%, and 80% using the funnel deposition method. The samples were 𝐾0-consolidated to vertical effective stress values of 25, 50, 100, 200, and 450 kPa under initial horizontal shear stress ratio (of 0, 0.05, 0.1, 0.2, and 0.30. Subsequently, they were subjected to varying levels of cyclic shear stresses. The number of stress cycles (N) required to induce double amplitude shear strain (𝛾𝐷𝐴) levels of 0.1%, 3%, 5%, 7.5%, 10%, and 15% were estimated for varying CSR, DR, vertical effective stress, and  values. This database was used to develop a series of 𝐾𝜎 and 𝐾𝛼 correction factors within a probability-based framework. The resulting 𝐾𝛼 and 𝐾σ stress normalization factors were found to vi vary with DR and 𝛾𝐷𝐴. These findings were consistent with and comparable to the trends reported in the literature.