Transient reseptör potansiyel vanilloid-1 (TRPV1) reseptör antagonisti kapsazepinin sıçan nöron hücrelerinde mitokondriyal hasar, apoptozis ve morfin toleransına etkileri
Effects of transient receptor potential vanilloid-1 (TRPV1) receptor antagonist capsazepine on mitochondrial damage, apoptosis and morphine tolerance in rat neuron cells
  1. Tez No: 921435
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortak Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Opioidler ağrı kesici olarak kullanılan güçlü ilaçlardır. Ancak, uzun süreli kullanımları analjezik etkilerine karşı tolerans gelişimine yol açtığı için terapötik potansiyelleri sınırlıdır. Opioid toleransı karmaşık bir süreçtir ve altta yatan mekanizmalar tam olarak açıklanmamıştır. Toleransın nasıl azaltılabileceğinin anlaşılması, bu ajanların terapötik kullanımında önemli bir avantaj sağlayacaktır. Bu çalışma, morfin toleransı oluşturulmuş sıçanlarda TRPV1 reseptör antagonisti kapsazepinin (KPZ) morfine bağlı gelişen mitokondriyal hasar, apoptozis ve antinosiseptif tolerans üzerine etkilerini analjezi testleri, biyokimyasal ve immünohistokimyasal yöntemler kullanarak araştırmak amacıyla tasarlanmıştır. Çalışmada 36 adet (230-250 gr) Wistar Albino sıçan kullanıldı. Morfine karşı tolerans geliştirmek amacıyla sıçanlara 7 gün boyunca morfin (10 mg/kg, s.c) verildi ve ardından 8. gün tedavi dozunda morfin (5 mg/kg, s.c ) uygulanarak analjezi testleri ile tolerans değerlendirmesi yapıldı. TRPV1 reseptör antagonisti KPZ'nin morfin analjezisi ve toleransına etkileri tail-flick ve hot-plate analjezi testlerinde belirli dakika aralıklarında (0, 15, 30, 60, 90 ve 120. dk) ölçüldü (n=6). Tüm gruplara ait sıçanlar, analjezi ölçümlerinden sonra biyokimyasal ve immünohistokimyasal analizler için servikal dislokasyon ile sakrifiye edilerek dorsal kök gangliyonları (DKG) izole edildi. Elde edilen bulgularda, KPZ'nin morfinle birlikte uygulaması morfinin analjezik etkisini istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artırırken (p˂0.05) tek başına uygulanması analjezik etkide anlamlı bir değişiklik göstermedi (p>0.05). Morfin toleransı geliştirilen sıçanlarda analjezik etkinlik morfin grubuna göre azaldı (p˂0.001). Buna karşın morfin tolerant grubuna KPZ uygulanması morfinin analjezik etkisinde anlamlı bir artışa neden oldu (p˂0.001).
Özet (Çeviri)
Opioids are potent medications commonly used for pain relief. However, their therapeutic efficacy is often compromised due to the development of tolerance with long-term use, which diminishes their analgesic effects. Opioid tolerance is a multifaceted phenomenon, and the underlying mechanisms remain incompletely understood. Understanding how tolerance can be reduced will significantly enhance the therapeutic use of these agents. This study aims to investigate the effects of the TRPV1 receptor antagonist capsazepine (KPZ) on morphine-induced mitochondrial damage, apoptosis, and antinociceptive tolerance in morphine-tolerant rats, utilizing analgesia tests, biochemical and immunohistochemical methods. In this study, 36 Wistar Albino rats (weighing between 230 and 250 g) were utilized. To develop tolerance to morphine, the rats were administered morphine (10 mg/kg, s.c) for 7 consecutive days. On the 8th day, a treatment dose of morphine (5 mg/kg, s.c) was given, followed by analgesia tests and tolerance evaluations. The effects of the TRPV1 receptor antagonist KPZ on morphine analgesia and tolerance were assessed using tail-flick and hot-plate analgesia tests at specific time intervals (0, 15, 30, 60, 90, and 120 minutes) with a sample size of six rats per group (n=6). After the analgesia measurements, all rats were sacrificed by cervical dislocation, and the dorsal root ganglia (DKG) were isolated for biochemical and immunohistochemical analyses. In the findings obtained, the administration of KPZ in conjunction with morphine significantly enhanced the analgesic effect of morphine (p0.05).