Gebelere sağlanan ebe desteğinin kaygı ve non stress test sonuçlarına etkisi
Anxiety and non-stress testing of midwife support provided to pregnant women the effect of the results
  1. Tez No: 921449
  2. Yazar: MURADİYE ARSLAN BEKÇE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DURAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Araştırma, gebelere sağlanan ebe desteğinin kaygı ve non stress test sonuçlarına etkisinin belirlenmesi amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 1 Ocak-31 Mayıs 2024 tarihleri arasında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi NST Polikliniğine başvuran, araştırmaya katılmaya gönüllü olup araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 45 gebe deney, 45 gebe ise kontrol grubunda olmak üzere 90 gebe oluşturmuştur. Deney grubundaki gebelere; NST işleminin en başından itibaren işlem sonuna kadar geçen süre içerisinde standart ebe bakımının yanında ebe desteği verilmiştir. Kontrol grubundaki gebelere ise standart ebe bakımı dışında herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Araştırmada veriler; Kişisel Bilgi Formu, Durumluk Kaygı Ölçeği ve NST Bulguları Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare analizi, bağımlı ve bağımsız gruplarda t testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of midwife support provided to pregnant women on anxiety and non stress test results. The sample of the study consisted of 90 pregnant women who applied to Ankara Yıldırım Beyazıt University Yenimahalle Training and Research Hospital NST Outpatient Clinic between January 1 and May 31, 2024, 45 pregnant women who volunteered to participate in the study and met the inclusion criteria were in the experimental group and 45 pregnant women were in the control group. Pregnant women in the experimental group received midwife support in addition to standard midwife care from the very beginning of the NST procedure until the end of the procedure. Pregnant women in the control group did not receive any intervention other than standard midwife care. Data were collected using the Personal Information Form, State Anxiety Scale and NST Findings Form. Chi-square analysis and t test in dependent and independent groups were used in the evaluation of the data.