Sporcularda giyilebilir spor teknolojilerine karşı tutum ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between attitude towards wearable sports technologies and exercise addiction in athletes
  1. Tez No: 921448
  2. Yazar: ONUR ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AKYOL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Giyilebilir cihazların yaygınlaşması sporcunun performansını takip edilmesinde doğru ve eksiksiz veri alınabilmesi noktasında önemlidir. Alınan veriler çeşitli mecralarda (sosyal medya, egzersiz takip uygulamaları vb.,) paylaşılabilme imkanı tanımaktadır. Bu sayede sporcular kendi sportif performansların yanında diğer sporcularla sportif performanslarını kıyaslayabilme şansına sahip olurlar. Bu araştırmanın amacı, sporcularda giyilebilir spor teknolojilerine karşı tutumları ile egzersiz bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın örneklemi Malatya, Adıyaman ve Kahramanmaraş illerde giyilebilir spor teknolojilerini kullanan 181 sporcudan oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutum ölçeği (GTSÜYTÖ) ve gençlere yönelik egzersiz bağımlılığı ölçeği (GYEB) kullanılmıştır. Verilerin analizinde ilk olarak verilerin normallik dağılımları incelenmiş olup, bu doğrultuda verilerin normal dağılım gösterdiğinin tespit edilmesi üzerine parametrik testlerden ikili guruplar için bağımsız örneklem t-testi, ikiden fazla gruplar için ise Anova testi kullanılmıştır. Çoklu karşılaştırmalarda gruplar arasındaki anlamlı farklılığın hangi gurupların arasında olduğunun tespiti için Post-Hoc testlerinden Tukey testlerinden yararlanılmıştır. Son olarak değişkenler arasındaki korelasyon ilişkisi belirlemek amacıyla Pearson korelasyon analizinden yapılmıştır. Bulgular: GTSÜYTÖ'de spor branşı, yaş, aktif olarak müsabakalara katılma ve spora yönelik olarak geliştirilmiş mobil uygulama kullanma durumu değişkenlerinde guruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. GYEB'da spor branşı, yaş, milli sporcu olma durumu ve egzersiz yapma sıklığı değişkeninde gruplar arasında anlamlı farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Araştırmada yapılan analizler sonucunda, giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutum ölçeği toplam puan ile negatif tutum alt boyutu arasında negatif yönlü anlamlı ilişki, giyilebilir teknolojik spor ürünlerine yönelik tutum ölçeği toplam puan ile gençlere yönelik egzersiz bağımlılığı arasında ise pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The proliferation of wearable devices is important in terms of obtaining accurate and complete data in tracking the performance of athletes. The data obtained allows sharing in various media (social media, exercise tracking applications, etc.). In this way, athletes have the opportunity to compare their own athletic performances with other athletes as well as their own. The purpose of this research is to examine the relationship between athletes' attitudes towards wearable sports technologies and exercise addiction. Material and Method: The sample of the study consists of 181 athletes using wearable sports technologies in Malatya, Adıyaman and Kahramanmaraş provinces. As data collection tools; Attitude Scale towards Wearable Technological Sports Products (GTSÜYTÖ) and Exercise Addiction Scale for Youth (GYEB) were used. In the analysis of the data, firstly the normality distribution of the data was examined and upon determining that the data showed a normal distribution, the independent sample t-test for two groups and the Anova test for more than two groups were used from parametric tests. In multiple comparisons, Tukey tests from Post-Hoc tests were used to determine which groups had a significant difference. Finally, Pearson correlation analysis was performed to determine the correlation relationship between the variables. Result: GTSÜYTÖ, significant differences were found between the groups in terms of sports branch, age, active participation in competitions and usage of mobile applications developed for sports. GYEB, significant differences were found between the groups in terms of sports branch, age, status of being a national athlete and frequency of exercise. Conclusion: As a result of the analysis conducted in the research, a negative significant relationship was found between the total score of the attitude scale towards wearable technological sports products and the negative attitude sub-dimension, and a positive significant relationship was found between the total score of the attitude scale towards wearable technological sports products and exercise addiction for young people.