Baret üretiminde kullanılan cam fiber malzemede istifleme açısının darbe dayanımına etkisinin iş sağlığı ve güvenliği açısından incelenmesi
Investigation of the impact of stacking angle on impact resistance in glass fiber materials used in safety helmet production in terms of occupational health and safety
- Tez No: 921475
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA HIŞMAN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği alanında sağlık ve güvenlik riskine karşı kişisel koruyucu donanımlar kullanılmaktadır. Koruyucu başlıklar, eldiven, maske, kulaklık, gözlük vb. aletler bunlardan bazılarıdır. İnsanların başını, yüksekten düşen cisimlere veya oluşabilecek kazalarda meydana gelebilecek darbelere karşı koruyan baret ve kask gibi ekipmanlar, en yaygın kullanılan kişisel koruyucu donanımlar arasındadır. Baret ve kasklar genellikle PE, ABS, YYPE veya sertleştirilmiş fiberglas malzemeden yapılmaktadır. Bu çalışmada ise cam fiber malzeme kullanılarak farklı istifleme açılarında ve diziliminde üretilen malzemenin darbe dayanımı direnci ve baret olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Farklı ölçülerde üretilen numuneler için ağırlık düşürme testi ve Charpy darbe deneyi uygulanmıştır. 20 J ve 40 J için yapılan ağırlık düşürme testlerinde maksimum kuvvet, emilen enerji ve maksimum yer değiştirme değerleri belirlenerek, zamana bağlı grafikler çizilmiş ve detaylı analizler sunulmuştur. Ayrıca darbe düşürme deneyi sonrasında numunelerin ön ve arka yüzündeki alanlar hesaplanarak deformasyon dirençleri belirlenmiştir. Bunlara ilaveten Charpy darbe deneyi ile numunelerin yatay ve dikey olması durumunda darbe sönümleme kapasiteleri belirlenmiştir. Sonuç olarak istifleme açıları ve dizilimlerinin, malzemenin elastik ve plastik deformasyon bölgeleri, tepe kuvvetleri ve kırılma davranışları ile enerji tutma kapasiteleri üzerinde etkin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the field of Occupational Health and Safety, personal protective equipment is utilized to mitigate health and safety risks. Protective helmets, gloves, masks, earplugs, goggles, and similar tools are among the common personal protective equipment. Helmets and hard hats, which protect the head from falling objects or impacts in potential accidents, are some of the most widely used personal protective equipment. Hard hats and helmets are typically made from materials such as PE, ABS, HDPE, or hardened fiberglass. In this study, however, the impact resistance and usability of materials produced with glass fiber at different stacking angles and configurations as hard hats were investigated. Drop weight tests and Charpy impact tests were performed on samples produced in various dimensions. During the drop weight tests conducted at 20 J and 40 J, maximum force, absorbed energy, and maximum displacement values were determined. Time-dependent graphs were plotted, and detailed analyses were provided. Additionally, after the drop weight tests, the front and back surface areas of the samples were measured to determine deformation resistance. Furthermore, the Charpy impact test was employed to evaluate the impact-damping capacity of the samples in both horizontal and vertical orientations. As a result, it was found that stacking angles and configurations significantly influence the elastic and plastic deformation regions, peak forces, fracture behaviors, and energy absorption capacities of the material